Anasayfa / Alerji / Güneşin yeni yüzünden korunun

Güneşin yeni yüzünden korunun

Güneşin yeni yüzünden korunun

İncelen ozon tabakası nedeniyle daha zararlı hale gelen güneş, daha çok teni, saçı ve gözü açık renkli olan çocukların cilt sağlığını tehdit ediyor.

Sıcakların iyice arttığı şu günlerde hepimiz, serinleyeceğimiz masmavi denizlerin, havuzların, güneşin altında sere serpe uzanacağımız altın kumların düşünü kuruyoruz. Masmavi denizler, havuzlar altın kumlar iyi de; altına serileceğimiz güneşe dikkat edelim. Çünkü güneş, artık eskisi kadar masum değil. İncelen ozon tabakası nedeniyle, daha yüksek miktarlarda yeryüzüne ulaşan ultraviyole ışınları, özellikle güneşte daha uzun zaman geçiren çocuklarımızın cilt sağlığını tehdit ediyor.

Amacımız sizi korkutmak değil! Sadece plaja giderken, güneşin yeni yüzünü dikkate alıp, önlemler almanızı istiyoruz.
Ultraviyole ışınlarının zararları neler olabilir?
Ultraviyole ışınlarının en basit zararı, güneş yanıklarıdır. Uzun süre güneşin altında kalan cilt, önce su toplar, ardından soyulmaya başlar. Çeşitli dereceleri olan cilt yanığı, çocuklarda su kaybına, ağrı ve ateşe yol açabilir. Özellikle bir yaşından küçük çocuklarda görülen cilt yanıklarının mutlaka hekim tarafından tedavi edilmesi gerekir. Çünkü tedavi edilmeyen cilt yanıkları, tehlikeli bir kanser türü olan ‘melanom’a zemin hazırlar. Melanom cerrahi müdahale gerektiren, ölümle sonuçlanabilen bir hastalıktır.
Zarara UV ışınları yol açar
Güneşten dünyaya gelen enerji, gözle görünmeyen ultraviyole (UV) ışınlarıyla gelir. UV ışınları temas ettikleri hücrelere görünür ve görünmez zararlar verirler. Bu zarar, mevsimden mevsime, bölgeden bölgeye değişir. Örneğin UV’nin zararlı etkisi, ekvator bölgesinde diğer bölgelere göre artış gösterir. Aynı şekilde yüksek dağlar ovalara göre UV açısından daha tehlikelidir. Yaz mevsiminde UV’nin zararları daha da artar. Deniz suyu, kum, kar gibi faktörler, UV’yi daha çok yansıtarak, cilt kanseri riskini artırır.

Ekvatora yakın bir coğrafyada bulunan ülkemiz, UV’nin zararlı etkileri açısından riskli bir bölgedir. Özellikle teni, saçı ve gözü açık renkli olan çocuklarla büyüklerin mutlaka güneşten korunması gerekir.

UV’den kimler daha çok etkilenir?
• UV, her yaş ve her ırk için zararlıdır. Eskiden orta yaş hastalığı olarak bilinen cilt kanserine, günümüzde 20 yaşın altında bile rastlanabiliyor.
• Güneşin altında büyüklerden daha fazla kalan tüm çocuklar, UV’den zarar görebilir.
• Cildi açık renkli olan çocukların cilt kanseri riski daha fazladır.
• Uzun süre güneş ışığına maruz kalıp yanan çocuklarda risk daha da artar.
• Ailede cilt kanseri varlığı da çocuk açısından riski artıran önemli bir etmendir.

Çocuklarımızı güneşten nasıl koruruz?
• Çocuklarımızın saat 10 ile 16 arasında dışarıda olmamasına dikkat etmeliyiz.
• Mutlaka dışarı çıkmaları gerekiyorsa, gölgede kalmaya çalışmaları, mümkün olduğunca aralarda içeri girmelerini sağlamalıyız.
• 6 aydan küçük bebekler direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.
• Güneşten koruyan açık ve pamuklu giysiler giydirmeliyiz.
• Güneş yanığı oluşursa, çocuk iyileşene kadar güneşe çıkarmamalıyız.
• Yüze gölge oluşturan bir şapka giydirmeli, gözleri korumak için güneş gözlüğü takmaları gerekir.
• Dışarıda oynayan çocuklar gömleklerini çıkarmamalı, plajda olabildiğince t-shirtle oturulmalıdır.
• Güneşe çıkmadan önce mutlaka koruyucu kremler kullanmalıyız.

Güneş koruyucuları ne kadar işe yarar?
Doğru kullanılmak koşuluyla, güneşten koruyan kozmetik ürünler çok işe yarar. Güneş koruyucuları, göz kapakları dışında, omuzlar, dudaklar ve kulaklar da dahil olmak üzere tüm vücuda sürülmelidir.

Hangi koruyucuyu seçmeli?
Güneş koruyucuları losyon, jel, krem ve sprey formunda olabilir. Önemli olan hangi formda olduğu değil, hangi bölgede kullanılacağıdır. Renkli koruyucular, burun, dudaklar, omuzlar gibi güneş ışığına daha çok maruz kalan yüksek riskli bölgeleri korur.

Renksiz koruyucular ise vücudun daha az riskli olan kol, bacak gibi diğer bölgelerinde kullanılır. Renksiz koruyucuların; suya dayanıklı, UV’nin hem A hem de B tipine, yani daha geniş etki alanı olanı ve en az 15 koruma faktörlü olanı cilt kanserine karşı önemli ölçüde koruma sağlar.

Ne zaman kullanmalı?
6 aydan küçük bebekler, direkt güneş ışınına maruz kalacağı her zaman güneş koruyucu kullanılmalıdır. Koruyucuyu, güneşe çıkmadan yaklaşık 30 dakika önce sürmek gerekir. Bulutlu günlerde bile, koruyucu 2 saatte bir yeniden sürülmelidir. Eğer çocuk koşma, yüzme gibi çeşitli faaliyetler yapıyorsa, bu süre beklenmemeli, çocuk saat başı güneş koruyucuyla korunmalıdır.

Bazı çocuklarda güneş koruyucuları alerji yapabilir. Alerji riskini ortadan kaldırmak için, koruyucuyu çocuğun sırtında küçük bir bölgeye sürerek, döküntü yapıp yapmadığını kontrol etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!