Ev kazalarına dikkat!

Ev kazalarına dikkat!

Bir yaşına kadar hızla büyüyen bebeklerin büyümesi, bundan sonra yavaşlar. Bebekleri yürümeye, koşmaya başlayan annelerin dikkati ev kazalarına yoğunlaşır.

Bebeğinizin her yönüyle büyüdüğünü, gün be gün fark ediyorsunuz. Kendi kendine hareket ediyor, emekliyor, ayağa kalkıyor, hatta belki de yürüyor. Çoktan ortada koşturmaya başlayıp, sağı solu kurcalayan bir afacan haline gelmiş bile olabilir. Öyleyse dikkatiniz ne kadar büyüdüğünden çok, ev kazalarına yoğunlaşmış olmalı.

Çok da haksız sayılmazsınız! Çünkü bir yıl boyunca son derece hızlı büyüme gösteren bebekler, bundan sonraki yıllarda yavaş yavaş büyürler. Bebeklerin 8-12 aylık dönemini belirleyen en büyük özelliği, bir yandan hareketliliğinin artması, diğer yandan neredeyse tamamen katı gıdalarla beslenmeye geçmesidir. Bir başka deyişle, bebeğinizin kilo ve boy artışını artık sadece sizin sütünüz değil, katı gıdalarla beslenmesi, hareketliliği gibi faktörler belirler.

Bebeğim ne kadar büyümeli?

8 aylık bebeklerin ortalama kilosu 7-9 kg arasında değişir. İlk doğum günü pastası kesildiğinde kilosu doğum kilosunun yaklaşık 3 katına çıkarken, boyu da 75 cm civarında seyreder.

Bebeğinizin büyümesini belirleyen bir başka ölçüm ise baş çevresi gelişimidir. Baş çevresi, bebek 18 aylık olana kadar, aylık kontrollerde düzenli olarak ölçülür. 6. aydan itibaren baş çevresi büyümesi yavaşlayan bebeklerin 8. aydaki baş çevresi ortalama 44.4 cm, 12. ayda ise 46.5 cm civarında olur.

Endişe edilmeli mi?

Anne babaların büyüme konusundaki endişelerinin temelinde, bebeklerin beslenme alışkanlığı yatar. Annelerin büyük kısmı bebeğinin yeteri kadar yemediğini düşünür. Ailelere göre bebekleri sadece açlıklarını bastıracak kadar yer. Oysa bu miktar çoğu zaman onlara gereken enerjiyi sağlamaya yeter.

Çocuğun yeterince beslenip beslenmediği, doğumdan itibaren düzenli olarak alınan boy, tartı ve baş çevresinin ölçümlerinin işlediği grafiklerden anlaşılır. Bu grafikler düzenli büyüme gösteriyorsa, her şey yolunda demektir. Anneler ise grafiklerden çok bebeğin iştahındaki değişikliklere takılıp, gereksiz kaygılara kapılır.

Endişeler haklı olabilir mi?

Eğer bebeğinizin kilo almasında ani bir duraklama olduysa, endişeye kapılmadan önce şu soruları araştırın.

Bebeğiniz bugünlerde hastalandı mı? Bir kaç gün süren kusma, ishal ve iştahsızlık bebeklerde tartı kaybına yol açar. Bu kayıp, vücut ağırlığının yüzde 5’ini bulabilir. İyileştikten sonra kısa sürede kaybettiği tartıyı geri alır.

Bugünlerde emeklemeye ya da yürümeye mi başladı? Hareketlilikte artma, günlük harcanan kalorinin ve enerjinin artması anlamına gelir. Bu da olağan tartı alımının duraklamasına yol açar.

Çekmeceleri karıştırıp saklambaç oynamak, yemekten daha mı ilginç geliyor? Etrafta onun keşfedeceği o kadar çok şey var ki! Dış dünyaya her bebeğin tepkisi farklıdır. Bu nedenle bebeğinizin mama sandalyesine oturup, sebze püresi yemekten her zaman zevk almasını beklememelisiniz.

Uygun gıdalar veriyor musunuz? Bu dönemde bebeklerde tat duyusu gelişmeye başlar. Artık onun yemeklerine daha fazla özen göstermek, çeşitliliği artırmak gerekir. Mamalar eskiden olduğu gibi ilgisini çekmiyorsa, yiyebileceği ‘erişkin yemeklerine’ geçmenin zamanı geldi demektir. Bu değişiklik, iştahında belirgin bir artış sağlayabilir.

Ayarlama döneminde olmasın sakın? Bu dönem, bazı bebekler için ayarlama dönemi olabilir. Örneğin genetik yapısı gereği ortalama değerlerde olması gereken şişman bir bebek, bu dönemde yavaş yavaş olması gereken kiloya iner.

Bu soruların hiçbirisi bebeğinizin tartı alımındaki duraklamayı açıklamıyorsa, doktorunuzu arayın.

Obeziteye dikkat!
Nedense tombul bebekleri seven bir toplumuz! Biz büyükler kilo vermeye çalışırken, bebeklerin kilo alması için olmadık yollara başvururuz. Oysa modern tıp, obezite, yani aşırı şişmanlığın temellerinin bebeklikte atıldığını kanıtladı. Üstelik sadece yetişkinlikte değil, bebelik dönemindeki obezite de ciddi sağlık riskleri içerir.

Bebeğinizin obez olmaması için, gereken kaloriyi sağlıklı kaynaklardan almasını sağlayın. Her susadığında yüksek kalorili içecekler, meyve suları yerine, mevsim meyvelerini yedirin. Bebeğiniz daha çok hareket edip, daha çok kalori harcayarak inanın daha sağlıklı olur.

8 –12 Aylar Arası Türk Erkek Çocukları Tartı–Boy Çizelgesi

En Az En Fazla
6300 g/ 63 cm 8 Aylık Bebek 10900 g/ 77 cm
6700 g /64.5 cm 9 Aylık Bebek 11300 g /78.5 cm
6950 g /66 cm 10 Aylık Bebek 11900 g /80 cm
7200 g /67.5 cm 11 Aylık Bebek 12200 g /81.5 cm
7450 g/ 68.5 cm 12 Aylık Bebek 12500 g /82.5 cm

8 –12 Aylar Arası Türk Kız Çocukları Tartı –Boy Çizelgesi

En Az En Fazla
6150 g/ 61.5 cm 8 Aylık Bebek 10350 g/ 75 cm
6500 g/ 62.5 cm 9 Aylık Bebek 10800 g/ 77 cm
6750 g/ 63.5cm 10 Aylık Bebek 11200 g/ 78.5 cm
7000 g/ 65cm 11 Aylık Bebek 11700 g/ 79.5 cm
7200 g/ 66cm 12 Aylık Bebek 12000 g/ 81 cm

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!