Anasayfa / Büyüme ve Gelişme / Bebeğiniz 4-7 Aylık / Katı gıdaları keşif dönemi

Katı gıdaları keşif dönemi

Katı gıdaları keşif dönemi

Bebekler 4-7 aylık dönemde hızlı büyüdükleri için daha çok enerjiye ihtiyaç duyar. Mamayla beslenen ve iştahlı bebekler 4 aylıktan sonra katı gıdaları keşfedebilir.

Anne sütüyle beslenen her bebek, katı gıdalara 6 aylık olduktan sonra geçer. Fakat mamayla beslenen, özellikle de iştahlı bebekler, 4 aylık olduktan sonra doktor kontrolünde yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapabilir. Çünkü bu dönemde daha fazla enerjiye ihtiyaçları olur.

Bebeklerin 4-7 aylık aralıkları, katı gıdaları keşfetme dönemi olarak da tanımlanır. Siz de bebeğinizin bu keşifle birlikte tat duygusunun gelişmeye başladığını fark edeceksiniz. O küçük yaratık, yavaş yavaş kendi kişiliğiyle birlikte karşısına dikilecek ve bazı yemeklerde heyecanlanırken, bazılarında suratını buruşturacak. Bebeğiniz normal sınırlar arasında büyüyorsa, kendinizi onun keşfettiği yeni dünyaya bırakın!

Ne kadar büyümesi gerekir?
4 – 7 aylar arasında bir bebek ayda ortalama 500-750 gram tartı alır. Kemiklerin hızlı büyüdüğü bu dönemde boyları yaklaşık 5 cm uzar. Eğer bebeğinizin kilosu ve boyuyla ilgili endişeleriniz varsa, doktorundan büyüme eğrilerini göstermesini isteyin. Çünkü bize “Bebeğim hiç kilo almıyor!” şikayetiyle gelen pek çok annenin bebeğinin fazla kilo aldığını ancak bu şekilde ispat edebiliyoruz.

Endişe edilmeli mi?
Bebekler büyüdükçe ailelerin; “Bebeğim çok mu zayıf, çok mu şişman? Boyu uzun mu kısa mı?” şeklindeki endişeleri artar.

Bu endişelerin nedeni normal değerlerdeki alt ve üst sınır aralığının açılmasıdır. Örneğin 6 aylık bir erkek bebeğin tartısı 5.5 kilo ile 9.5 kilo arasında değişebilir. Bu aralıkta bulunan tüm erkek bebeklerin tartısı normaldir. Oysa yan yana koyduğunuzda 9.5 kiloluk bebek, 5.5 kiloluk bebeğin neredeyse iki katı büyüklüğündedir.

Her bebek, kendine özgü büyüme çizgisi olan bağımsız bir bireydir. Sizin bebeğiniz de 5.5 kilo olduğu gibi, 9.5 kiloluk bir bebek de olabilir. Çünkü büyüme karmaşık bir süreçtir. Beslenme miktarı, niteliği, genetik özellikler, organların düzenli çalışması, büyümeyi kontrol eden hormonların düzeyi, bebeğin duygusal durumu gibi çok sayıda etken büyüme sürecini etkiler. Dolayısıyla bu dönemde bebeklerin kaç kilo alacağı konusunda net bir rakam vermek doğru olmaz. Sadece bebeğiniz 8 aylık olduğunda, doğum tartısının yaklaşık 2.5 katına ulaşabileceğini söyleyebiliriz.

Endişeler haklı olabilir mi?

Kilo alımı durduysa;
Bebeğinizin tartı alımı iki ay süreyle durduysa, endişelenmekte haklı olabilirsiniz. Doktorunuz zaten büyüme eğrilerinden fark ettiği bu durum için çeşitli tetkikler isteyecektir. Bu durumda ilk akla gelen, anne sütüyle besleniyorsa sütün yetmediği olur. Çocuk doktoru bebeğiniz katı gıdalara hazırlanana kadar sütünüzü nasıl artıracağınızın bilgisini verir. Eğer sütünüz gerçekten yetmiyorsa, o zaman bebeğin enerji ihtiyacı biberon mamalarıyla giderilir. Bu dönem her bebek, günde ortalama 5 öğün beslenmelidir.

Fazla kilo aldıysa;
Sakın onu aç bırakarak, diyet yaptırmaya çalışmayın. Gelişme çağındaki bebeklerin 5 öğünden az ve eksik beslenmesi, büyümesini olumsuz olarak etkiler. Besini azaltmak yerine, bebeğinizin hareketliliğini artırın. Bacaklarını bisiklete biner gibi hareket ettirin, onu kollarınıza alarak dans edin ve hareketin tadına varmasını sağlayın.

Prematüre doğduysa;
Prematüre yani erken doğan bebekler, bu dönemde gününde doğanlardan daha düşük tartılı olacaklardır.

Hala endişeleriniz sürüyorsa;
Mutlaka endişelerinizi çocuğunuzun doktoruyla paylaşın. Fakat doktorunuza gitmeden önce, şu sorulara hazırlıklı olun.

  • Bebeğinizi günde kaç kez besliyorsunuz?
  • Her seferinde ne kadar besliyorsunuz?
  • Anne sütü veriyorsanız, her bir memeyi kaç dakika emziriyorsunuz?
  • Bebeğiniz günde kaç kez kaka yapıyor, kaka miktarı ne kadar?
  • Bebeğiniz günde kaç kere çiş yapıyor?

Bu sorulara ek olarak bebeğinizin uykusuna, hareketlerine, çevresiyle ilişkisine de dikkat edin. Tüm bu soru ve yanıtlar, belki bazı laboratuvar ve röntgen tetkiklerini gerektirebilir. Tahlil sonuçları, bebeğin kendi doğal çizgisinde gelişip gelişmediğini ortaya koyar.

4-7 Aylar Arası Türk Erkek Çocukları Tartı –Boy Çizelgesi

En Az En Fazla
4600 g/ 57cm 4 Aylık Bebek 8250 g/ 67.5cm
5100 g/ 58 cm 5 Aylık Bebek 9000 g/ 70 cm
5500 g/ 60 cm 6 Aylık Bebek 9600 g/ 72.5cm
6000 g/ 62 cm 7 Aylık Bebek 10250 g/ 75 cm

 

4-7 Aylar Arası Türk Kız  Çocukları Tartı –Boy Çizelgesi

 

En Az En Fazla
4500 g/ 56 cm 4 Aylık Bebek 8000 g/ 67.5cm
5000 g/ 57.5cm 5 Aylık Bebek 8700 g/ 70 cm
5400 g/ 59 cm 6 Aylık Bebek 9250 g/ 72 cm
5800 g/ 60.5cm 7 Aylık Bebek 9800 g/ 73 cm

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!