Topuk Testi

Topuk Testi

Yenidoğanın topuğundan alınan birkaç damla kanla yapılan Tarama Testleri, zeka geriliğini önlerken, bebeğe sağlıklı bir gelecek şansı verir.

Ülkemizde 3 binden fazla çocuk, önlenebilir zeka geriliğiyle hayatını sürdürüyor. Erken tanı konulmadığı için zeka geriliği yaşayan bu çocuklar, doğuştan metabolizma hastaları. Oysa hayatın ilk günlerinde bebeğin topuğundan alınan birkaç damla kan, bu çocuklara sağlıklı bir yaşam şansı verebilirdi.

Topuktan alınan bu birkaç damlalık kanla yapılan Tarama Testleri, bebeğin metabolizma hastası olup olmadığını kolayca ortaya koyar. Metabolizma hastalıkları diyetle kolayca tedavi edilebilir. Yeter ki bir an evvel tanısı konulsun ve geç kalmadan tedaviye başlansın!

Metabolizma hastalığı nedir?

Besinlerin parçalanarak, vücudumuzda kullanılan yapı taşlarına dönüştürme işlemine ‘metabolizma’ denir. Besinlerin proteinler, yağlar ve karbonhidratlara parçalanması, enzim adı verilen kimyasal maddelerin yardımıyla olur. Bazı bebeklerin doğuştan enzimleri ya yoktur ya da yeterince görevlerini yapamaz. Bu durumdaki bebeklerde, alınan besinler yeterince parçalanamaz ve metabolizma hastalıkları oluşur. Çoğunlukla kalıtsal olan metabolizma hastalıklarına, ülkemiz gibi akraba evliliklerinin yaygın olduğu topluluklarda daha sık rastlanır.

Yenidoğanda taranan metabolik hastalıklar nelerdir?

Yenidoğan tarama testi kapsamında ülkemizde Sağlık Bakanlığı tarafında ücretsiz tarama testi yapılan iki hastalık konjenital (doğumsal) hipotiroidi ve fenilketonüridir.
Bunların dışında özel olarak; galaktozemi, kistik fibroz, homosistinüri, biotinidaz eksikliği, konjenital adrenal hiperplazi, orak hücreli anemi, aminoasit metabolizması bozuklukları, organik asidemiler ve yağ oksidan bozuklukları, aranılan diğer metabolik hastalıklardır.

Yenidoğan tarama testi nasıl yapılır?

Bebeğin topuğundan birkaç damla kan alınarak, özel filtre kağıdına damlatılır. Alınan örnek, oda ısısında kurutulduktan sonra laboratuvara gönderilir. Yenidoğanda genellikle topuktan alınan kan test edildiği için ‘Topuk Testi’ olarak da bilinir.

Test ne zaman yapılır?

Bebeğin kanı, proteinli besin almaya başlamasından en az 24 saat sonra alınır. Çünkü bu süre boyunca anne sütü veya mamayla beslenen bebeğin kanında test için gereken maddeler birikmeye başlar. En doğru zaman ise bebeğin doğumundan sonraki 48-72. saatler arasındaki testlerdir. Kimi zaman bebeğe dair oluşan şüphe üzerine daha 24 saatlik olmadan da test yapılır. Bu durumda 1. ve 2. haftada testin tekrarlanması gerekir. Prematüre bebeklerdeki tarama testi için 7. günü beklenir.

Testlerden birisi pozitif gelirse ne olur?

Tarama testleri, oldukça hassas olarak planlanan testlerdir. Bu nedenle bebekte hastalık olmadığı halde, bazen test sonucu pozitif gelebilir. Test sonucu pozitif çıkan bebeklere daha özel testler yapmak gerekir. Eğer bu testler de pozitif bulunursa, hemen tedaviye başlanır.

İlginizi çekebilir

Beşik ölümüne karşı, sırtüstü uyuma

Beşik ölümüne karşı, sırtüstü uyuma Daha çok 6 ayın altındaki sağlıklı bebeklerde görülen beşik ölümleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!