Anasayfa / Hastalıklar / Diğer Çocukluk Çağı Hastalıkları / Okul çağı çocuklarında soğuk algınlığı

Okul çağı çocuklarında soğuk algınlığı

Okul çağı çocuklarında soğuk algınlığı

Yaklaşık 200 virüsün neden olduğu soğuk algınlığı, daha çok okula giden çocukları yakalar. Hasta çocuklar bol sıvı alıp, dinlenerek 10 günde iyileşir.

Sonbaharın başlayıp, havaların soğumasıyla birlikte çocuklarımızı yakalayan soğuk algınlığı, solunum yollarının bulaşıcı bir hastalığıdır. Virüslerin yol açtığı hastalık, yuvaya ve okula giden çocuklarda daha sık görülür.

Sağlıklı bir çocuk, yılda 6-12 arasında soğuk algınlığı geçirebilir. Ailelerin çocuklarının soğuk algınlığı geçirmemesi için herhangi bir şey yapmalarına gerek yoktur. Çünkü çocuk, soğuk algınlığı geçirdikçe bağışıklık kazanır, büyüdükçe daha az hastalanır.

Yaklaşık 10 gün içinde iyileşen soğuk algınlığı; burnu, boğazı, sinüsleri, kulakları, östaki ve nefes borusunun yanı sıra bronşları da etkileyebilir.

Belirtileri nelerdir?

 • Hafif bir boğaz ağrısıyla başlar.
 • Boğazda gıdıklanma, kaşınma duygusu olur.
 • Bazı çocuklarda burun tıkanıklığı varken, bazılarının burnu akar.
 • Başlangıçta renksiz, su gibi olan burun akıntısı, hastalık ilerledikçe sarı yeşil, koyu renkli bir kıvama dönüşür.
 • Bazı çocuklarda öksürük, hafif ateş görülebilir.
 • Baş veya eklem ağrıları olabilir.
 • Yukarıdaki belirtilere bazen de halsizlik ve iştahsızlık eklenebilir.

Neden okul çocuklarını yakalar?

Soğuk algınlığına 200’ye yakın virüs yol açar. Evin korunaklı ortamından çıkıp okula başlayan çocuklar, adeta bu virüslerin saldırısına uğrar. Çevresindeki her şeyi elleriyle tanımaya çalışan, ellerini ağzına, burnuna götüren çocuklar böylece hastalığı birbirlerine bulaştırır.

Sonbahar ve kış aylarında görülen hastalık, yuva, okul gibi sıcak ve kapalı ortamlarda daha hızlı yayılır. Kapalı ve sıcak ortam, burun ve boğaz yüzeyini kurutup, virüslere karşı daha duyarlı hale getirir. Ayrıca içerdeki havanın soğumaması için daha az havalandırılan yuva, okul gibi ortamlar, virüslerin bulaşmasını kolaylaştırır.

Soğuk algınlığı hangi hastalıklara yol açabilir?

Soğuk algınlığına yol açan virüsler, aynı zamanda çocuğun direncini de düşürür. Soğuk algınlığı geçirirken direnci iyice düşen çocukların başka hastalıklara yakalanmaları kolaylaşır.

Grip: Soğuk algınlığı geçiren bir çocuğun ateşi daha da yükselirse, bu durumda gripten şüphelenmek gerekir. Gribin diğer belirtileri arasında; öksürük, iştahsızlık, baş ve eklem ağrısının şiddetlenmesi ve çocuğun genel durumunun bozulması yer alır.

Alerji: Soğuk algınlığı belirtileri taşıyan bir çocuğun şikayetlerinin 10 günden fazla sürmesi, alerji olasılığını artırır. Ayrıca soğuk algınlığı geçiren bir çocuğun burun akıntısı sarı yeşile dönerken, alerjik bir çocuğun burun akıntısı berrak renkte kalmayı sürdürür. Alerjinin bir başka ayırıcı tanısı ise çocuğun ateşinin olmamasıdır. Fakat alerjiyle enfeksiyonun bir arada bulunması çok nadir olur.

Orta kulak iltihabı: Çocuk soğuk algınlığı geçirirken 3-5. gün arasında kulağı da ağrımaya başladıysa, muhtemelen orta kulak iltihabı gelişmiştir. Bu durumda tedavi de değişeceği için doktora gitmek gerekir. İlk 2 gün içinde gerilemeyen orta kulak iltihabında, antibiyotik tedavisi gerekir.

Sinüzit: Çocuğun burun akıntısı 10-15 günden fazla sürerse, baş ağrısıyla birlikte özellikle göz çevresinde ağrı varsa, sinüzit olabilir.

Zatürre: Hafif olan öksürüğün giderek kötüleşmesi, zatürreye işaret edebilir. Zatürre, akciğer dokusunun iltihaplanması demektir. Çok farklı mikroorganizmalar tarafından gelişen zatürrenin belirtileri de etkenine göre değişir. Kesin tanı, akciğer grafisi ve kan testleriyle konur.

Bademcik iltihabı: Yüksek ateşle birlikte, şiddetli boğaz ağrısı ve yutkunmadaki güçlük, bademciklerin iltihaplandığını gösterebilir.

Tedavisi nasıl yapılır?

 • Tedaviden önce hastalığın yayılmasını önlemek gerekir. Bunun için hasta çocuğun ellerinin sık sık yıkanması, hastalığı geçene kadar eşyalarını kardeşleri veya arkadaşlarıyla paylaşması önlenmelidir.
 • Soğuk algınlığının en önemli ilacı, bol sıvıdır. Hastalığından dolayı iştahsız olan çocuğun yemesinden çok, bol sıvı içmesi önemlidir.
 • Burun ve boğazın kurumasını önlemek için oda, olabildiğince nemli olmalıdır.
 • Özellikle çocuğun odasındaki kaloriferi fazla açmayarak, odanın nemini korumak gerekir.
 • Çocuğun 10-15 dakika ılık duşun altında tutulması hem ateşini düşürür hem de gerekli nemi sağlar.
 • Yastığın yükseltilmesi, burun tıkanıklığını önlemenin yanı sıra, soluk almayı da kolaylaştırır.
 • Soğuk algınlığı, virüslerden kaynaklandığı ve virüslere karşı etkili olabilecek herhangi bir ilaç olmadığı için, ilaçla tedavi edilemez. Hasta çocuklara verilen ilaçlar, sadece onları rahatlatmaya yöneliktir. Fakat çocukların kullanacağı bütün ilaçlar, mutlaka doktor tarafından verilmelidir. Bazı ilaçlar yan etkileri, bazıları ise alerji yapmaları nedeniyle çocuklara zarar verebilir.

İlginizi çekebilir

Üzüntüsünün üstüne gidin

Üzüntüsünün üstüne gidin Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, mutlaka üzüntüsünün üstüne gidin ve onunla konuşun. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!