Anasayfa / Beslenme / Okul çağında beslenme alışkanlıkları

Okul çağında beslenme alışkanlıkları

Okul çağında beslenme alışkanlıkları

Okul çağı olarak tanımlanan 6-12 yaş arası, çocuğun kazanacağı beslenme alışkanlıklarını ömür boyu sürdüreceği bir dönemdir.

Çocuğun 6 yaşına kadar evde sağlıklı ve dengeli bir şekilde büyümesi daha kolaydır. Fakat 6 yaşına gelip okula başladıktan sonra, artık özgürlüğünü ilan eder. Bundan sonra arkadaşlarının, gördüklerinin, reklamların etkisi, ailesinden daha ağır basar.

Oysa okul çağı olarak tanımladığımız 6-12 yaş, çocuğun edindiği beslenme alışkanlıklarını ömür boyu sürdüreceği bir dönemdir. Yılda ortalama 5 cm kadar büyüyen bu yaş grubu çocuklar, yılda yaklaşık 2 buçuk kilo alır. Bu dönemde kazandıracağınız olumlu alışkanlıklar, onların büyüme eğrisini sürdürürken, olumsuzlar gelişimini yavaşlatmakla kalmaz, hayatı boyunca çeşitli sağlık sorunlarıyla boğuşmasına zemin hazırlar.

Okula başlayan çocuğunuzun hem sağlıklı beslenmesi hem de olumlu alışkanlıklar kazanabilmesi için beslenme piramidinden yararlanabilirsiniz. Günlük mönüsünü beslenme piramidinden hazırlarken, burada yer alan besin gruplarının ne işe yaradığını anlatarak, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Hangi besin, ne işe yarar?
Süt, peynir, yoğurt: Güçlü kemik, diş ve kaslara sahip olmak için gerekli protein, kalsiyum ve D vitaminini sağlar.

Et, tavuk, balık, yumurta, fasulye, fındık ve tahıl ürünleri: Güçlü kaslar için gerekli protein, demir, B vitaminlerinin yanı sıra bazı mineralleri sağlar.

Ekmek, tahıl, makarna: B vitamini, demir ve mineralle birlikte kompleks karbonhidrat içerdiği için, enerji ihtiyacını karşılar.

Sebzeler: Özellikle A ve C vitamini, kompleks karbonhidrat ve posa içerir. Çocuklar genelde sebze tüketmeyi sevmezler. Onlara sebzeleri sevdirmek için bazı yöntemler kullanılabilirsiniz. Örneğin salatalık, domates gibi sebzeler çiğ olarak daha kolay tüketilirken, bazı soslarla hazırlanan sebzeler çocukların damak tadına hitap edebilir.

Meyveler: Özellikle A ve C vitaminiyle birlikte, potasyum gibi bazı mineralleri içerir.

Okul çocuklarına günlük mönü önerisi
Çocuğunuzun günlük mönüsünü hazırlarken, beslenme piramidinde yer alan besin gruplarından ve porsiyon ölçülerinden yararlanabilirsiniz.

Okulda nasıl sağlıklı beslenebilir?
Eğer okuldaki yemekhanede yemek yiyorsa, haftalık mönüyü isteyebilir, mönüye göre eksiklerini, beslenme piramidine bakarak sabah kahvaltısı ve akşam yemeğinde tamamlayabilirsiniz.
Okuldaki kantinden besleniyorsa, evde sandviç hazırlamanızı öneririz. Maalesef ülkemizde okul kantinlerinin denetimi sağlıklı olarak yapılmıyor. Yeterince denetim yapılsa bile, çocuklar sağlıklı yemekler yerine, ekmek arası, patates kızartması gibi besin değeri düşük ama enerjisi yüksek yiyecekleri tercih ediyor. Ağırlıklı olarak fastfood türü besinlerle beslenen çocukları ise obezite tehlikesi bekliyor.
Evden yemek götürüyorsa, kolay tüketebileceği, taşınması kolay yiyecekleri tercih edin. Hazırladığınız yemeğin yanına, meyve, ayran, süt gibi farklı besin gruplarını tamamlayan besinleri eklemeyi unutmayın. Seçtiğiniz yemeğin akşam yemeğinden farklı olmasına özen gösterin. İki öğünde de aynı yemekle beslenen çocukta, bu yemeğe karşı isteksizlik başlayabilir.
Çocuğunuzu kahvaltı etmeden okula göndermeyin. Kahvaltıda kısa zamanda tüketebileceği, kolay yemekleri tercih edin. Örneğin kahvaltılık gevrek, omlet, tost gibi yiyeceklerin yanına, süt, doğal meyve suyu gibi içecekler ekleyebilirsiniz.
Haftada bir harçlık vererek, kantinden dilediği gibi beslenmesine izin verin. Aksi halde, her gün beslenme götürmekten, sağlıklı gıdalarla beslenmekten sıkılabilir.

İlginizi çekebilir

Su

Su Beslenmek, sindirim, solunum, dolaşım gibi yaşamın devamını sağlayan bütün fonksiyonlar sadece suyun bulunduğu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!