Anasayfa / Beslenme / Masada ona da yer açın!

Masada ona da yer açın!

Masada ona da yer açın!

Çocuğunuz 2 yaşına geldiyse, masaya bir sandalye çekin. Çocukların 2-5 yaş arasında kazanacakları sağlıklı beslenme alışkanlıkları ömür boyu sürer.

Çocuğunuz 2 yaşına geldiyse, işiniz zor demektir! Zaptetmekte güçlük çektiğiniz bu küçük canavar, yemek dışında her şeye severek zaman ayırırken, masayı görünce suratını buruşturur. Onun için yemek, bir zaman kaybı! Koşmak, zıplamak, oynamak gibi zevklerin yanında, yemekte ne oluyor?

Bu tabii ki onların düşüncesi! Düşünceleri çok önemli olmakla birlikte, sağlıklı ve dengeli beslenmeleri daha önemli. En azından büyüyüp, sağlıklı bir yetişkin olana kadar… Öyle bir yol bulmalıyız ki; onları bunaltmadan, tüm hayatını olumlu yönde etkileyecek sağlıklı yemek alışkanlıkları geliştirelim. Uzmanlar bu yolu, masada onlara da bir yer açmak olarak açıklıyor. Masaya, çocuğunuza da bir sandalye çekmek, tek başına yeterli değil elbette. Ayrıca tüm ailenin de sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirerek, çocuğa örnek olunması gerekiyor. Ama bu alışkanlık sıkıcı olmaktan uzak, eğlenceli bir şekilde geliştirilmeli…

2-5 yaş arası, çocuğun yaşam boyu beslenme alışkanlıklarını kazanacağı bir dönem. Bu dönemde çocuklarımıza öğretmekten çok neyi gösterirsek, gelecekteki beslenme alışkanlıklarını ona göre şekillendireceğiz. Şimdi uzmanların bu önerilerine biraz daha yakından bakalım.

Yemek seremonisi
Öncelikle yerinde duramayan bu canavarlara, yemeğin o kadar da sıkıcı bir şey olmadığını kanıtlamaya ne dersiniz? Mademki onların ilgileri sadece eğlenceye yönelik, öyleyse biz de yemek masamızı biraz renklendirelim. Mesela yemeğe tüm aile birlikte oturalım. Yemekte sıkıcı konular yerine, onun da dahil edildiği eğlenceli sohbetler edelim. İştahsız bile olsa göreceksiniz, en azından sohbetin bir parçası olabilmek için masaya oturacak.

Onu masaya kadar yaklaştırabildiyseniz, şimdi sıra ikinci hamlede. 2 yaşından sonra her çocuğun büyüdüğünü ispatlamaya çalıştığını unutmayalım. Küçük hanımlara, küçük beylere büyüdüklerini ispatlamaları için yemeğini, kendi çatalı, kaşığı ve bıçağıyla yiyebildiğini gösterme şansı verelim. Belki önceleri yemekten çok çatalı ve bıçağıyla ilgilenecek. Hiç önemi yok, bir süre sonra tıpkı sizin gibi ilgisini tabağındaki yemeğe çevirmeyi öğrenecek. Verdiğiniz bu cesaret, onun birey olarak gelişmesine katkıda bulunurken, sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmesi yönünde önemli bir adım sağlayacak.

Farklı ve eğlenceli mönülere ne dersiniz?
“Ben bunu yemem!” Sanırım en çok duyduğunuz itiraz cümlesi bu. Hele yemekte sebze varsa, hemen suratını buruşup, gözlerinin altından bakarak reddeder veya her yemekte ille de makarna diye tutturur. Sakın karşılık vermeyin. Bırakın o, makarna diye tuttursun. İçinde sebze, kıyma gibi diğer besin gruplarının da yer aldığı farklı bir makarna mönüsüyle onu tavlayabilirsiniz. Ya da salatalıktan nefret mi ediyor? Tabağında birlikte salatalıktan şekiller yapmaya ne dersiniz?

İsterseniz bu birliktelik işini, biraz daha geliştirelim. Neden alışverişi birlikte yapmıyorsunuz? Mesela ona pırasayı mı sevdirmek istiyorsunuz? Öyleyse birlikte seçin pırasaları, gözleriniz yaşara yaşara birlikte doğrayın. Gözlerinin yaşını silerken attığı kahkahalar, onun gelecekte gurme olmasına yol açarsa, hiç şaşırmayın! Daha bu yaşta pırasayı bile sevdiyse, yemek meselesini ciddiye alacağına hiç şüphe yok!

Yaratıcılığınızı daha da geliştirebilirsiniz. Eline verdiğiniz tabakları, masaya dileği gibi yerleştirmesine izin verebilirsiniz. Belki tabaklar her zaman yerlerini bulamayabilir ama küçük yönlendirmelerle, her tabağı yerine koyabilmek, kısa zamanda onun için zevk haline gelecek. Hele bir de alkış gelirse arkasından!

Son hamleye hazır mısınız?
Şimdi geldik işin en zor ama en kritik kısmına… Buraya kadar olanlar, zaten onların içinde olan eğlence, paylaşım, büyüme isteği gibi duyguların küçük yönlendirmelerle sağlıklı beslenme alışkanlığı haline dönüştürülmesiydi. Sırada sizin, yani ailelerin sağlıklı beslenme alışkanlıklarının değişmesinde!

Farkında olun veya olmayın, yanı başınızda sizi dikkatle izleyen bir kameranız var. Yaptığınız her hareket, söylediğiniz her söz, tarafınızdan unutulsa bile, onların dikkatli gözlerinden asla kaçmaz. Siz, pırasa yemeyenlerden misiniz? Öyleyse ne yaparsanız yapın, ona pırasayı sevdiremezsiniz. Hızlı yemek yiyenlerdenseniz, çaktırmadan sizinle yarıştığı için bir süre sonra sizi yan gözle süzüp masadan ilk kalkanın o olduğunu göreceksiniz. Eğer siz çok yiyen veya yemeyen bir aileyseniz, çocuğunuzun farklı olmasını boşuna beklemeyin!

Çocuğunuzun alışkanlıklarını değiştirmek kolay da, siz alışkanlıklarınızı değiştirebilecek misiniz? Onun için her şeyin en iyisini istediğinizi çok iyi biliyoruz. Öyleyse masadan başlamaya ne dersiniz? Herkes kendi düzenini elbette kendisi kurar. Biz sadece ufak tefek önerilerde bulunabiliriz.

Sağlıklı beslenme alışkanlığı için önerilerimiz;
Çocuğunuzun ve sizin sağlıklı beslenebilmeniz için öğünlerinizi, 3 ana, 2 ara öğün olarak düzenleyin.
Her sabah düzenli kahvaltı edin.
Yazın yaz sebze ve meyveleri, kışın kış meyve sebzelerini kullanarak, hem sağlıklı beslenir hem de damak tadınızı artırabilirsiniz.
Ara öğünlerde şekerli ve yağlı besinlerden kaçınarak, hem kilo almazsanız hem de midenizde sağlıklı yemeklere yer kalır.
Yemeklerinizin tadına bakmadan tuzluğu boşaltmaktan vazgeçerek, tansiyon riskini azaltabilirsiniz.
Yüksek kalorili içecekler yerine, doğal meyve suları içerek formunuzu koruyabilirsiniz.
Kırk yılda bir sağlıksız yemek ödülü
Tabii ki hayat bu kadar sıkıcı olmak zorunda değil. Bazen de kontrollü olmak şartıyla, sağlıksız yemeklere de göz yumabiliriz. Çünkü biz ne kadar yaratıcılığımızı kullanırsak kullanalım, onların gözü hala hamburgerlerde, kolalarda, patates kızartmalarında, çikolatalarda olacak. Bu da onların ödülü olsun. Her öğünde bizimle masaya oturup, az ya da çok tabağındaki yemeklerini yiyorlarsa, varsın kırk yılda bir karınlarını sağlıksız yemeklerle doldursunlar. Nasılsa eksikliklerini, başka bir öğünde tamamlarsınız.

İlginizi çekebilir

Su

Su Beslenmek, sindirim, solunum, dolaşım gibi yaşamın devamını sağlayan bütün fonksiyonlar sadece suyun bulunduğu bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!