Anasayfa / Süt Çocuğu / Büyüme ve Gelişme / Anne babalıktan boşanmayın!

Anne babalıktan boşanmayın!

Anne babalıktan boşanmayın!

Boşanma kararı aldıysanız, ayrılan sadece siz olun. Çocuğunuzun sağlığı için anne ve babası olmayı sürdürün ve onun hiçbir suçu olmadığını vurgulayın.

Ömür boyu birliktelik düşleriyle başlayan evliliğin, boşanmayla sonuçlanması herkesi yıpratan bir süreç… Yalnızlık duygusundan depresyona kadar varabilen psikolojik sorunlar, eşlerle sınırlı kalmaz. Hele bir de çocuk varsa, yaşanan duygular katmerleşir, ayrılan eşler kendi sorunlarıyla çocuğun duyguları arasında sıkışıp kalır. Bu duygudan kurtulabilenler, sadece kendilerine değil, çocuklarına da umutlu bir gelecek sunabilir. Boşanmanın cenderesinde sıkışanlar ise kendileriyle birlikte çocuklarında da kalıcı hasarlar oluşturur.

Her çocuk boşanmadan farklı etkilenir. Bazı çocuklar tepkilerini hemen gösterirken, bazılarının tepkisi ilerde ortaya çıkar. Önemli olan sizin çocuğunuzun kişiliğine göre doğru davranabilmektir. Gerekirse bu konuda profesyonel yardım almaktan çekinmeyin.

Nasıl evlenmeden önce iyice düşünülüp tartılıyorsa, özellikle çocuklu eşlerin boşanmadan önce daha çok düşünmesi gerekir. Boşanmadan önce lütfen aşağıdakilerden emin olun!

• Yaşadığım sorunların ve mutsuzluğumun sebebi evliliğim, başka sorunların evliliğimle ilgisi yok.
• Evliliğimi kurtarmak için elimden gelen her şeyi yaptım.
• Bu kararı uzun sürede ve etki altında kalmadan verdim.
• Eşim de ben de ilişkimize yeterince zaman tanıdık.
• Çocuğumuz ve ben, boşanma olayından etkileneceğiz.
• Boşandıktan sonra ortaya çıkabilecek yeni sorunlarla başa çıkabilecek gücüm var.
• Yalnızca eşimden boşanıyorum, çocuğumdan değil (özellikle babalar için).
• Eşimin de benim de çocuğumuza ihtiyacımız var, çocuğumuzun hem bana hem eşime ihtiyacı var, o yalnız birimize ait değil.

Çocuğunuz boşanmadan daha az nasıl etkilenir?
1. Değişiklikleri erteleyin: Çocuğunuza boşanmanın ne olduğunu, boşandıktan sonra hayatında ne gibi değişiklikler olacağını açıklıkla anlatın. Boşanma, çocuk için yeterince zor olacağı için şehir, ev, bakıcı, okul değişikliği gibi yeni düzenlemeleri erteleyin. Zorunlu değişiklikleri, kademeli olarak yapmaya gayret edin. Önceliği çocuğun yaşadığı eve verin. Çocuk boşanmadan önce yaşadığı evde kalmaya devam etmeli.

2. Kararları bütün aileye duyurun: Gerek eşiniz, gerekse siz, ailelerinizi bir araya toplayıp, çocuğunuzla ilgili kararları, birlikte alın. Bu toplantı, çocuk için işbirliğinin kaçınılmaz olduğunu belirtip, onların daha duyarlı olmasına yol açacak. Üstelik herkesin katkısıyla alınan kararlar, daha az çiğnenecek. Unutmayın siz ayrılsanız bile, çocuğunuz anneanne, babaanne, dede, hala, teyze, dayı gibi akrabalarını görmeye devam edecek.

3. Ayrılığı kademeli olarak gerçekleştirin: Çocuğunuzun ayrılığa adapte olabilmesi için, ayrı yaşacak olan kişi evden kademeli olarak ayrılmalıdır. Haftada 1 günle başlayan bu süreç 5-6 güne çıktığında, çocuğunuzun ayrılığa daha kolay alıştığını göreceksiniz. Tamamen evleri ayırdıktan sonra da eski eşiniz ve çocuğunuzla olabildiğince sık bir araya gelmeye çalışın. Eşinizle görüştüğünüz için kimseye açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Siz artık karı koca olmayabilirsiniz ama hala onun anne ve babasısınız. O, sizi birlikte görmek istiyor ve ayrılığa alışması için zamana ihtiyacı var.

4. Boşanmayı bir başlangıç olarak görün: Boşanmayı bir son olarak değil, yeni bir başlangıç olarak görün. Aksi halde öfke, yalnızlık duygusu, kaygı gibi psikolojik sorunlar yaşayabilirsiniz. Gerekirse profesyonel yardım almaktan çekinmeyin. Çünkü çocuklar yeni karşılaştıkları her durumun, ne kadar tehdit edici olup olmadığını, ailelerin tepkilerine göre belirler. Sürekli ağlayan bir anne veya baba, durumun kötü olduğu duygusu verirken, neşeli, çabalayan bir aile, her şeyin yolunda gittiği izlenimini verir.

5. Çocuğunuzu asla kullanmayın: Boşanma sürecinde çocuğunuza yapacağınız en büyük kötülük, onu eşinize karşı kullanmak olur. Hiçbir konuda çocuğunuzdan taraf ve tanık olmasını istemeyin. Yeni düzenlemelerle ilgili kararlarda, çocuğunuzun onayını alın ama onu, karar verme sorumluluğu altında ezmeyin.

6. Çocuğunuzun boşanmayı kullanmasına izin vermeyin: Yeni boşanan çiftlerin yaptığı en büyük hatalarından birisi, çocuğa gereksiz tavizler vermek olur. Bu durum, çocuğun boşanmadan alacağı yaraları azaltmaz, tam tersine artırır. Bir süre sonra çocuk bu tavizleri, çevresine karşı bir silah olarak kullanır. Örneğin her gün çikolata yemesine izin vererek, onun etkilenmesini azaltamazsınız ama çikolataya alıştırırsınız.

7. Çelişkili davranmayın: Çocukla ilgili her konuda, eşinizle çelişen davranışlarda bulunmayın. Mutlaka ortak bir yol bulmaya çalışın. Örneğin babanın evinde izin verilen bir şey, annenin evinde yasaklanmamalı.

8. Boşanmanın çocuğunuzun suçu olmadığını anlatın: Çocuk, annesiyle babasının boşanmasından kendisini suçlayabilir. Bu sonuca kendi kendisine de gelebilir, çevresindekilerin sözleriyle de… Örneğin yaramazlık yapan çocuğa, yaramazlığından dolayı babasının gittiği gibi sözler, çocukta ömür boyu suçluluk duygusunun gelişmesine yol açar. Terk edildiğini düşünen bu çocuk, kendisini sevgiye layık olmayan, değersiz birisi olarak görerek büyür. Böyle bir çocukta açılan yaralar kolay kolay kapanmaz. Bu yüzden çocuğunuza boşanmanın kendisiyle hiçbir ilgisinin olmadığını, anneyle baba arasındaki anlaşmazlıktan kaynaklandığını çok açık bir dille anlatın.

9. Yeni ilişkiyi çocuğa hemen söylemeyin: Çocuklar anne babasının yerine kimseyi koymak istemez. Buna saygı duymak gerekir. Boşanma sonrası eşlerden birisi yeni bir ilişki yaşıyorsa, çocuğun bunu boşanmayı kabullenene kadar bilmemesi daha doğrudur.

10. Boşanma sizin sorununuz, çocuğunuzun değil: Boşanma, sadece sizi ve eşinizi ilgilendirir. Bu yüzden mahkeme, eşya dağılımı, nafaka gibi konuları çocuğunuzla paylaşmayın. Süreçlerden haberdar edilen çocuk, tedirgin olmanın yanı sıra, kendisini taraf tutmak zorunda hisseder.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!