Ateşli havaleye yakın takip

Ateşli havaleye yakın takip

Genellikle 6 aydan büyük çocuklarda görülen ateşli havale, ender de olsa kalıcı hasar bırakır. Havale geçiren çocuk, mutlaka yakından takip edilmelidir.

Büyüme sürecindeki her çocuk, soğuk algınlığından gribe, çocukluk hastalıklarından ciddi enfeksiyonlara kadar çeşitli hastalıklara yakalanıp, bağışıklık sistemini güçlendirir. Bazı çocuklar bu hastalıkları sadece ateşlenerek geçirirken, bazı çocuklardaki ateş, havaleye yol açabilir.

Genellikle 6 aydan büyük bebeklerde başlayan havale, en çok 9-20. aylar arasında görülür. Çocukların yüzde 2-4’ü arasında gözlenen ateşli havale, genetik özellik taşır.

Basit ve kompleks olmak üzere, iki tip ateşli havale vardır. Çocuklarda daha çok, 1 dakikadan kısa süren ve kalıcı hasar bırakmayan basit tipteki havale görülür. Nadir görülmekle birlikte kompleks havale ise daha uzun sürüp, çocuğun beyninde kalıcı hasar bırakabilir.

Ateşli havalenin belirtileri nelerdir?

Çocuktan çocuğa değişmekle birlikte ateşli havale belirtileri aşağı yukarı benzerdir.

6 aydan büyük bebeklerde başlar, 5 yaşına kadar görülür. 6 aydan küçük bebekler nadiren havale geçirir.
Ateşli havale geçiren çocuğun ateşi 38 °C’den yüksek olur.
Ateşli havale genellikle ateşin en hızlı yükseldiği, ilk 24 saat içinde geçirilir.
Ateşli havale geçiren çocuğun kısa bir süre bilinci kaybolur, ailesini tanımaz.
Bazı çocuklar kasılarak titrer ve bir noktaya odaklanır. Nefes alıp veremeyebilir, dolayısıyla cildinde morarma olur.
Çocuk, havale geçirdikten kısa zaman sonra, gevşer ve bir uyku hali oluşur. Daha sonra normale döner.
Ateşli havaleler tekrarlama ihtimaline karşı yakından takip edilir. Gerekli görülürse çocuk, 24 saat hastanede tutulur.

Havale neden olur?

Hastalığın genetik özellikler taşıdığı düşünülür. Araştırmalara göre, anne ve babası ateşli havale geçiren çocukların havale geçirme olasılığı yüzde 8-22 arasında değişir. Kardeşi ateşli havale geçiren çocuklar ise yüzde 9-17 arasında havale geçirme olasılığına sahip. Bu oran, tek yumurta ikizlerinde daha da yükselir.

Hastalığın tanısı nasıl konur?

Hastalığın tanısı, çocukta havaleye yol açacak başka önemli bir tıbbi sorun olmadığı kanıtlanarak konur. Yani ateşli havale geçiren bir çocuk, menenjit gibi merkezi sinir sistemi enfeksiyonları, sıvı elektrolit bozuklukları, metabolizma bozuklukları, sinir sisteminin yapısal bozukları açısından incelenir. Eğer bu testlerin sonucunda hastalık çıkmazsa, çocuğun ateşli havale geçirdiği saptanır.

Tekrarlama olasılığı ne kadardır?

Ateşli havalelerin tümü, yüzde 25-50 oranında tekrarlar. Özellikle çocuk 1 yaşından önce havale geçirdiyse, tekrarlama olasılığı artar. Tekrarların üçte ikisi 1 yıl içinde, yüzde 85’i, 2 buçuk yıl içinde olur.

Ateşli havalenin;

1 yaş ve öncesi bebeklerdeki tekrarlama olasılığı yüzde 65,
1- 2,5 yaş aralığındaki çocuklarda tekrarlama olasılığı yüzde 35,
2,5 yaşından büyük çocuklardaki tekrarlama olasılığı ise yüzde 20’dir.

Kalıcı hasar bırakır mı?

Sağlıklı çocukların geçirdiği basit tipteki havalelerin büyük çoğunluğu hiçbir kalıcı hasar bırakmaz. Fakat çocuğun havale öncesi bağışıklık sisteminin düşük olması ve havalenin kompleks olması durumunda;

Öğrenme ve davranış bozuklukları,
Hareket ve koordinasyon bozuklukları,
Havalenin hemen devamında, 30 dakikadan fazla süren ve birbiri ardına gelen havaleler,
Ve ölüm vakaları görülebilir.

Havale geçiren çocuğa ilk müdahale ne olmalı?

6 yaşına gelene kadar her çocuk, çoğu önemsiz nedenlere bağlı olmak üzere, defalarca ateşlenir. Bu nedenle her ateşlenen çocuk için “aman havale geçirmesin!” korkusuna kapılıp, ateşi düşürmek için ilaçlara sarılmamak gerekir. Çünkü çoğu enfeksiyonda görülen ateş, iyileşme süresinin kısalmasını sağlar.

Çocuk daha önceden havale geçirdiyse, ateşin kaç olduğunda ne yapılması gerektiğiyle ilgili doktoruyla ayrıntılı bir konuşma yapıp, hazırlıklı olmanız gerekir. Bu durumda doktorunuzun önerdiği acil ilaçları sürekli evde bulundurun. Çocuğunuzun havalesi başlar başlamaz ilaçlarını verip, en yakın sağlık merkezine başvurun.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!