Anasayfa / Süt Çocuğu / Büyüme ve Gelişme / Ateşte sınır yükseldi!

Ateşte sınır yükseldi!

Ateşte sınır yükseldi!

Vücudun enfeksiyonlarla savaşı sırada yükselen ateş sınırı eskiden 37 ° C olarak kabul edilirken, günümüzde bu sınır 38 ° C’ye yükseldi.

Eskiden 37 °C olan ateş sınırı, 38 °C’nin üzerine çıktı. Yani geçmişte vücut ısısı 37 °C olan çocuk ateşli sayılırken, günümüzde çocuğun ateşli sayılması için derecenin en az 38 °C göstermesi gerekiyor.

Üstelik ateşle ilgili değişen tek şey, sınır da değil. Yıllar önce ateş, başlı başına bir hastalık olarak ele alınıyor ve ateşin düşürülmesiyle sorunun çözüleceği düşünülüyordu. Oysa bugün ateşin vücudun enfeksiyonlarla savaştığı için yükseldiğini biliyoruz. Artık ateşi bir hastalık olarak kabul etmiyor ve çocuğun genel durumunu daha önemli buluyoruz.

Ateşle ilgili bilinenlerin değişmesi, ateşe yaklaşımı da değiştirdi. Ateş sınırının yükselmesi üzerine öncelik, ateşin doğru olarak ölçülmesine verildi. Geleneksel yöntemlerle annelerin elleri veya dudaklarını çocuğun alnına koyarak ölçtüğü ateşi artık kabul etmiyoruz. Her ne kadar bu yöntemle çocuğun ateşinin olup olmadığı yüzde 80 oranında saptanıyorsa da bizi asıl ilgilendiren ateşin 38 °C’nin üzerinde olup olmadığı. Bu nedenle artık çocuğun ateşini, sadece dereceyle ölçüyoruz.

Ateşin derecesini doğru olarak saptadıktan sonra, sıra ateşin düşürülmesine geliyor. Geçmişte sık yapılan hatalardan birisi de ateş düşürücü olarak aspirinin kullanılmasıydı. Virüs enfeksiyonu nedeniyle yükselen ateşin düşürülmesinde kullanılan aspirin, Reye Sendromu adlı tehlikeli bir hastalığa yol açabiliyordu. Neyse ki artık ateş düşürmek için aspirin yerine, paracetamol veya ibuprofen grubu ilaçlar kullanılıyor.

Ateş, tek başına çocuğa zarar vermez. Altında yatan neden ne kadar ciddi olursa olsun, çocuklar yüksek ateşi yetişkinlerden daha iyi kaldırabilir. Sanılanın aksine ateşi 41.2 °C’nin üstüne çıkan çocukların beyinlerinde herhangi kalıcı bir hasar gelişmez. Nadiren ateşin hızlı yükseldiği dönemlerde ateşli havale görülebilir. Bu durumda ailenin neler yapacağını öğrenmesi ve soğukkanlı olarak çocuğuna uygulaması yeterlidir.

Hangi durumda doktor aranmalı?
3 aylıktan küçük bebeklerin ateşi 38,3 °C ya da üzerine çıktıysa,
Parasetamol ya da ibuprofen grubu ilaçlar verilmesine rağmen çocuğun 40 °C ve üzerinde olan ateşi, 4-5 saat içinde düşmüyorsa,
3 ay- 3 yaş arası çocuklarda, 24 saatten uzun süren ateş varsa,
Ateşle birlikte solunum, nefes alma problemleri, döküntü, ense sertliği, kusma, dalgınlık, anlamsız konuşmalar ve halüsinasyon görülüyorsa,
Su kaybı bulguları varsa,
Çocuk hasta görünümlüyse,
Belirtiler konusunda anne babanın kuşkuları var ve aile ne yapılması gerektiği konusunda bilgi sahibi değilse, vakit kaybetmeden doktoru aramak gerekir.
Ateş nasıl ölçülür?

En güvenilir ateş ölçümü, civalı derecelerle makattan yapılan ölçümlerdir.

Makattan ölçüm nasıl yapılır?
Bebeklere önerilir.

Derecenin ucunu önce sabunlu su, sonra alkolle temizleyin.
Dereceyi sallayarak, kırmızı çizgiyi 36.5 °C’ye düşürün.
Büyük çocukları yüzüstü, bebekleri sırtüstü yatırın.
Derecenin metalik renkli ince ucunu, vazelin benzeri bir kreme batırarak, kayganlaştırın.
Dereceyi 2-2.5 cm kadar makattan içeri doğru itin.
3-4 dakika bekleyerek, dereceyi çıkarın ve çocuğunuzun ateşinin kaç olduğunu okuyun.
Ağızdan ölçüm nasıl yapılır?
Daha çok büyük çocuklara önerilen ağızdan ölçüm, makattan ölçüme ek olarak yapılır.
Dereceyi ağız içine yerleştirmeden önce suyla durulayın.
Yine dereceyi sallayarak, kırmızı çizginin 36.5 °C’ye düşmesini sağlayın.
Dereceyi, çocuğunuzun dilaltına yerleştirin.
Çocuğun ağzının 3-4 dakika iyice kapalı kalmasına dikkat edin.
Süre bittikten sonra çocuğunuzun ateşini okuyun.

Koltuk altından ateş nasıl ölçülür?
Dereceyi sallayarak, kırmızı çizginin 36.5 °C’ye düşmesini sağlayın.
Çocuğun koltuk altını iyice kurulayın.
Dereceyi koltuk altına yerleştirdikten sonra, kolun iyice sıkışmasına dikkat edin.
4-5 dakika bekledikten sonra, dereceyi okuyun.

Derece çeşitleri hangileridir?

Kulak dereceleri:
Doğru kullanıldıklarında son derece güvenilir ölçüm yaparlar. Fakat sıklıkla yanlış kullanılırlar. Kulak derecesini kullanmak isterseniz, mutlaka kullanım kılavuzunu dikkatle okuyun ve el alışkanlığı kazandıktan sonra ateş ölçün.

Digital dereceler:
Aslında oldukça güvenilir ölçüm yaparlar. Fakat pil zayıflaması veya yere düşürülmesi gibi nedenlerden dolayı yanlış ölçüm yapabilirler.

Alın dereceleri:
Deneyimlerimize göre en güvenilmez derece tipi bunlardır. Zaten ülkemizde çok yaygın değillerdir.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!