Anasayfa / Alerji / Evdeki dostlarımız alerjiyi tetikleyebilir!

Evdeki dostlarımız alerjiyi tetikleyebilir!

Evdeki dostlarımız alerjiyi tetikleyebilir!

Evimizde bizimle yaşayan hayvanlarımızın döküntüleri, böcekler, ev tozu akarları, ev küfü gibi alerjenler, yıl boyu süren alerjimizi tetikleyebilir.

Her yıl milyonlarca insan, burunda tıkanık, kaşıntı, akıntı, sinüzit, gözlerde sulanma gibi alerji belirtilerinden yakınır. Belirtiler bazen sadece belli mevsimlerde ortaya çıkarken, bazıları yıl boyunca sürer. Yıl boyu süren alerjiler, ev içindeki alerjenlerden tetiklenir.

Alerjiye neden olan maddelere, alerjen adı verilir. Ev içindeki alerjenler ise ev tozu akarları, hayvanların küçük cilt döküntüleri, hamamböceği dışkısı ve evin içindeki küflerdir.

Akarlarla nasıl savaşırız?
Akarlar, gözle görülmeyen mikroorganizmalardır. Sadece mikroskopla görülebilen bu canlılar, ev tozu içinde barınır. Yıl boyu görülen alerji ve astımın en büyük nedeni, akarların dışkısıdır.

Ev tozu akarları evin her yerinde olsalar da nem oranı yüksek ve cilt döküntülerinin yoğun olduğu alanlarda daha fazla bulunur. Akarlara karşı savaşabilmek için bazı önlemler alabiliriz:

Evdeki nem oranının yüzde 50’nin altında tutulması gerekir. Nem oranını kontrol edebilmek için evimizde klima veya kurutucu aletler kullanabiliriz.
Duvardan duvara halıları kaldırıp yerine, ahşap, fayans veya muşamba zeminleri tercih edebiliriz. Düzenli olarak sıcak suyla yıkamak veya kuru temizleme yapmak koşuluyla, kilim de kullanabiliriz.
Akarları temizlemeye, daha çok vakit geçirdiğimiz yatak odalarından başlamalıyız. Döşek ve yastık kılıflarını fermuarlı ve akarlara dayanıklı özel örtülerden seçebiliriz. Yatak çarşaflarını her hafta sıcak suyla yıkayıp, ütülemeliyiz. Yastık ve yorganları kuştüyü veya pamuk gibi doğal ürünlerden seçip, alerjen olmayan kılıflarla kaplamalıyız.
Temizlik için haftada bir, vakumlu süpürgelerden yararlanabiliriz. Ailemizde alerjik kişiler varsa, özellikle HEPA (high-efficiency particulate) filtreli süpürgeleri tercih etmeliyiz. Alerjisi olanlar temizlik sırasında maske de takabilir.
Hayvan alerjenleriyle nasıl başedilir?
Bilinenin aksine hayvan tüyleri alerji yapmaz. Alerjiye hayvan tükürüğünde bulunan bir protein, cilt döküntüleri ve kürklü hayvanların idrarları neden olur. Hayvanlarda bulunan bu proteinler, havada çok küçük parçacıklar halinde dolaşıp, göze, buruna ve solunum yoluyla akciğerlere ulaşır. Alerjik belirtiler bazen hayvanla karşılaştıktan çok kısa bir süre sonra, bazen dakikalar içinde, bazısında ise 8-12 saat sonra şiddetlenir. Alerjen miktarı her hayvanda farklı olabilir. Bununla birlikte bütün kedi ve köpek türleri, alerjiye yol açabilir. Alerji düzeyi yüksek kişiler, hayvan besleyen herhangi bir insanın üzerindeki parçacıklara bile reaksiyon gösterebilir.

Hayvan alerjenleriyle başedebilmek için alabileceğimiz önlemler:
Evde hayvan beslemekten vazgeçebilir ve o hayvanla temastan kaçınabiliriz. Bahçede bakmak da tam bir çözüm değildir. Bu nedenle hayvan sahibi olmadan önce, başkalarının kedi veya köpeğiyle vakit geçirip alerjiyi test etmemiz akıllıca olur. Eğer seçtiğiniz hayvan alerji yapıyorsa, tüyü veya kürkü olmayan balık, kurbağa gibi hayvanları tercih edebilirsiniz.
Alerjiye neden olan hayvanla yaşanması zorunluysa, en azından yatak ve oturma odasından uzak tutmalı, onlarla olabildiğince az temas etmelisiniz.
Bazı araştırmalara göre her hafta banyo yaptırılan kedi ve köpek daha az alerjen yayıyor. En azından yaşamak zorunda olduğumuz hayvanları yıkamayı deneyebiliriz.
Kedi ve köpeklerdeki alerjinin nedeni, cilt döküntüleri ve tükürük, tavşan, hamster ve kobaylardaki alerjen ise idrardır. Alerjik olanlar, bu hayvanların kafes temizliğini yapmamalı ve uzak durmalıdır.
Normal elektrikli süpürgeleri hayvan alerjenlerini azaltmaz, tam tersine küçük parçacıkların havaya karışıp taşınmasına yol açar. Hayvan besleyen alerjik kişilerin mutlaka HEPA filtreli süpürge kullanması gerekir. Akar alerjisinde olduğu gibi hayvan bulunan evlerin zemininin ahşap, fayans veya muşamba olmasına dikkat edilmelidir.
Hayvan evden ayrılsa bile, hayvansal alerjenlerin halı veya yatak takımlarından temizlenmesi en az bir yılı alır. Bu nedenle temizlemek yerine, bu eşyaların yenilenmesini öneririz.
Hamamböcekleri nasıl yok edilir?
Hamamböcekleri 300 milyon yıldan uzun süredir yeryüzünde yaşar. Genellikle ılık ve tropikal iklimlerde yaşasalar da ev veya iş yerlerinde değişik türleri yaşamını sürdürür.

Hamamböcekleri hem evin istenmeyen konuklarıdır hem de dışkılarındaki bir protein nedeniyle alerjiye neden olur. Özellikle kalabalık ve kırsal bölgede yaşayan çocukların astım şikayetlerinin en önemli nedeni hamamböcekleridir. Astım şikayetlerinin azaltılması için hamamböceklerinin yok edilmesi gerekir.

Hamamböceklerini yok etmek için alabileceğimiz önlemler:
Hamamböceklerinin eve girebileceği duvar yarıkları, pencere, döşemedeki açıklık gibi alanlar kapatılmalıdır.
Hamamböceklerinin yaşaması için suya ihtiyaçları vardır ve bu yüzden yüksek nemli ortamları sever. Sızıntısı olan musluk ve boruları tamir ederek, yaşam alanları ortadan kaldırılabilir.
Evde kalabilecek hamamböceklerine karşı en iyi mücadele, kimsenin olmadığı bir zamanda ilaçlama yapmaktır.
Hamamböcekleri temiz ve kuru evleri sevmezler. Tekrar ürememeleri için yiyecekleri sıkıca kapalı tutulmalı, ev hayvanlarının yiyecekleri açıkta bırakılmamalıdır. Yemek artıkları her yemekten sonra temizlenmeli, çöpler biriktirilmemeli, kullanılan tabaklar hemen sıcak, sabunlu suyla yıkanmalıdır. Yiyecek artığı kalabilecek tost makinesi, buzdolabı ve fırınların altı temizlenmelidir. Mutfak temizliği, hamamböcekleriyle mücadelede çok önemlidir.
Ev küfleri nasıl temizlenir?
Ev küfleri, bodrum katları ve banyo pencereleri gibi, evin nemi fazla olan bölgelerinde yetişir. Ortama yaydıkları küçük sporlarla alerji şikayetlerini başlatırlar. Ev küfleri, saptandıkları zaman kolayca yok edilir.

Ev küfleri için alabileceğimiz önlemler:
Görüldükleri yerde, yüzde 5 çamaşır suyu ve biraz deterjan içeren bir solüsyonla temizlenmelidir.
Sızıntı saptanan çatı ve borular hemen onarılmalıdır.
Nemli zemin üstüne halı kaplanmamalı, giysi ve kağıtlar nemli olmayan alanlarda saklanmalıdır.
Bodrum katlarında kurutucular kullanılabilir. Ancak bu önlem, evin bütün nemini kontrol etmede yetersiz kalır. Kurutucuların düzenli olarak temizliğine ve içinde su bırakılmamasına dikkat edilmelidir.
Başta bodrum olmak üzere bütün odalar, banyo ve mutfak düzenli olarak havalandırılıp temizlenerek, küflerin oluşumu engellenmelidir.
Diğer alerjenlere karşı ne yapmalı?
Ev içi alerjenlere savaşırken, açık pencerelerden polen ve mantar sporları gibi ev dışı alerjenler gelebilir. Ev dışı alerjenlere karşı, temizlik ve hava değişiminin yanı sıra kuruluk sağlayacak klimaları kullanabiliriz. Ayrıca ev tipi hava filtrelerinden yararlanabiliriz. Bunlar HEPA filtreler, ayda bir değiştirilen mekanik filtreler, düzenli olarak temizlenmeleri gereken kalıcı hava filtreleri ve elektrostatik filtrelerdir. Filtre tabakalarının düzenli olarak temizlenmeleri gereklidir.

Alerjik ve astımlı kişiler havadaki; sigara, aerosol, boya, parfüm, temizlik ürünleri ve diğer kuvvetli kokular gibi irritan maddelerden uzak durmalıdır.

Alerji tedavisi nasıl yapılır?
Doktor hastalıkla ilgili ayrıntılı bilgi aldıktan sonra alerji testi yaparak, hangi alerjenin etkilediğini ortaya çıkarır. Alerjinin kaynağı saptandıktan sonra, alerjenin yoğun olduğu bölgelere çevresel kontrol yöntemleri uygulanır.

Alerjenin yoğun olduğu bölgenin değişimine yönelik olarak uygulanan çevresel kontrol yöntemleri, ev tozu akarları, hayvansal alerjenler, hamamböcekleri ve küfler için farklı uygulanır. Ev içi çevrenin değişimi zaman alabilir. Başlarken bir öncelik listesi yapabilirsiniz. Değişimler gerçekleştikçe, daha az alerjen olan, daha kolay temizlenebilen, aileniz için daha sağlıklı bir ortama kavuşursunuz.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!