Anasayfa / Hastalıklar / Diğer Çocukluk Çağı Hastalıkları / İdrar yolları iltihabından böbrek yetmezliğine

İdrar yolları iltihabından böbrek yetmezliğine

İdrar yolları iltihabından böbrek yetmezliğine

Çocuklarda sık görülen ve bakterilerin neden olduğu idrar yolları iltihabı, bir an önce tedavi edilmezse kalıcı böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

Çocuklarda sık görülen enfeksiyonlardan olan idrar yolları iltihabı, bakteriler tarafından gelişir. İdrar yollarında yerleşen zararlı bakteriler, tedavi edilmedikçe böbreklere kadar çıkarak, kalıcı böbrek yetmezliğine kadar ilerleyebilir.

İdrar yolları iltihabı, hayatın ilk yıllarında, daha çok erkek çocuklarında görülür. Yaş ilerledikçe erkek çocuklarında azalan hastalık, kızlarda artış gösterir. 2 yaşından büyük kız çocuklarındaki idrar yolları iltihabı, daha çok sistit şeklinde gelişir.

İdrar yolları iltihabı, idrarın çıkış yerinden başlayıp yukarıya, böbreklere kadar ilerleyebilir. Hastalığın tedavisi iltihabın, idrar yolunun altında veya üstüne oluşmasıyla belirlenir. İdrar yollarının alt kısmında gelişen iltihabın tedavisi daha kolay yapılır. Üst kısma yani böbreklere kadar ilerleyen iltihaplarda, çocuğun hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekir.

İdrar yolları iltihabı, tek başına ölüme neden olmaz. Ancak böbreklere kadar ilerleyen iltihaplar; ateş, karın ağrısı, kusma ve su kaybına yol açacağı için dikkatle incelenmelidir.

İdrar yolları nasıl iltihaplanır?

Doğumdan sonra her insanda, idrar çıkış yolunun etrafına bazı bakteriler yerleşir. Bunlar normal flora bakterisi olup, zararlı bakterilerin idrar yollarına geçmesine engel olur. Çeşitli nedenlerle bu floranın bozulması, idrar yollarının iltihaplanması için zemin hazırlar.

Bozulan flora üzerine yerleşen bakteriler, mesaneye çıkarak, idrar yollarının iltihaplanmasına yol açar. İltihaplanma bazen idrar kesesinde sınırlı kalırken, bazen de böbreklere kadar yayılabilir. Böbreklerin iltihaplanması, böbrek yetersizliğine kadar varabileceği için hemen tedavi edilmesi gerekir.

İdrar yolları iltihabının belirtileri nelerdir?

İdrar yolları iltihabının belirtileri, çocuğun yaşına ve iltihabın altta veya üstte oluşuna göre değişir.

2 aydan küçük bebeklerde;

Böbrek dokusuna kadar ilerleyen idrar yolları iltihabının belirtisi yoktur. Hastalık, muayene sırasında belli olur.

2 ay-2 yaş arasındaki bebeklerde;

Nedeni belirlenemeyen ateş olur. İdrar tahlili sonucunda iltihaplanma varsa ortaya çıkar.

Bu yaş grubu çocuklar derdini anlatamadığı, dolayısıyla tedaviye geç başlandığı için böbrek hasarı daha sık görülür. Böbrek hasarını önlemek için ateşlenen bebeklerin idrarının hemen tetkik edilmesi gerekir.

Bazı bebeklerdeki iltihaplanma hafif ateşle seyrederken, bazılarında karın ağrısı, kusma, huzursuzluk, beslenme bozukluğu gibi daha ağır bir görünüm oluşur.

Özellikle 1-2 yaş arasındaki çocuklarda idrarını yaparken ağlama, idrarda kötü koku, 38 °C ateş gibi sistit belirtileri görülebilir.

3 aydan küçük olup klinik belirti taşıyan bebekler, hastaneye yatırılır ve damardan antibiyotik verilerek tedavi edilir. 3 aydan büyük bebeklerin tedavisi ise durumunun ciddiyetine göre yapılır. Hastalığı hafif geçirenler ayaktan antibiyotik verilerek tedavi edilirken, ağır geçirenler hastaneye yatırılır.

2-6 yaş arasındaki çocuklarda;

Ateşle birlikte iştahsızlık, karın, böğür veya sırt ağrısı, huzursuzluk görülür. Bazı çocuklar idrar yaparken sıkıntı yaşarken, bazılarının şikayeti olmaz.
Sistit geçiren çocukların ateşi ya çok hafiftir ya da hiç yükselmez. İdrarını yaparken ağrı, sık idrara çıkma veya idrarını tutamama gibi belirtiler görülebilir.
Çocukların kasıklarında veya karnında ağrı görülebilir. İdrarları kötü kokabilir.
Bu yaş grubunun tedavisi hastalığın durumuna göre belirlenir. Çocukta sıvı kaybı varsa ve ağız yoluyla beslenemiyorsa, tedavi hastaneye yatırılarak yapılır.

Daha büyük çocuklar ve ergenlerde :

İdrar yolları iltihabı bu yaş grubunda sistit olarak seyreder. Belirtileri idrarlarını yaparken ağrı, sık idrara çıkma ve idrarını tutama şeklindedir.
Bebeklik döneminde iltihaplanmaları böbrek dokusuna kadar çıkanlar, ergenlik ve gebelik döneminde daha sık sistit geçirir.

Hangi faktörler riski artırır?

Geniş spektrumlu antibiyotikler doğal florayı bozduğu için idrar yolları iltihabına zemin hazırlar. Bu nedenle basit enfeksiyon geçiren çocuklara geniş spektrumlu antibiyotik vermemek gerekir.
Mesanenin yeterince boşalamaması veya idrarın seyrek yapılması nedeniyle mesanede uzun süre bekleyen idrar, iltihaplanma eğilimini artırır.
Kabızlık, rektumun uzun süre kakayla kalması, işeme fonksiyonlarını bozarak, idrar yolları iltihabına zemin hazırlar.
Erkek bebeklerin yenidoğan döneminde sünnet edilmesi, idrar yolları iltihabını yaklaşık 10 kat azaltır.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!