Anasayfa / Beslenme / Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi ve kilosu korunarak, boyunun uzaması hedeflenir.

Eskinin zayıf, ince bacaklı çocukları artık tarihe karıştı. Gelişmiş ülkelerdeki çocukların üçte birinin bel çevresi, en az babasınınki kadar geniş, kilosu, boyuyla karşılaştırılamayacak kadar ağır.

Her çocuğun ideal kilosu; cinsiyetine, yaşına, boyuna ve vücut yapısına göre değişir. Bu nedenle obezite tanısı için beden kitle endeksine başvurulur. Kilonun, boyun karesine bölünmesiyle elde edilen beden kitle endeksi değeri, çocuğun obez olup olmadığını belirler.

Beden kitle endeksi, çocukların yaş gruplarına göre değerlendirilir.
Buna göre;
1-2 yaş grubunda beden kitle endeksi 19’un üstü,
2-6 yaş grubunda beden kitle endeksi 18’in üstü,
6-10 yaş grubunda beden kitle endeksi 18 ile 21’in üstü,
10-18 yaş grubunda beden kitle endeksi 21-26’ın üstü obezite olarak tanımlanır.

Obezite, çocuklarda tedavisi oldukça güç bir hastalıktır. Çocuğu sosyal yaşamdan uzaklaştırıp, yalnızlığa iten obezitenin tedavisi, sadece aile desteğiyle birlikte başarılabilir. Çocukların büyüme ve gelişimini olumsuz etkilememek amacıyla diyet tedavisi yerine, sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlıkları geliştirmesi, ailesiyle birlikte fiziksel aktivite bulunması ve kilosunun korunup, boyunun uzaması hedeflenir.

Obez çocukların, yetişkinlikte de obez olma olasılıkları yüksektir. Gerek çocukluk, gerekse yetişkinlikteki obezite, kalp krizi, diyabet, yüksek tansiyon, kanser gibi hastalıklara davetiye çıkartır.

Çocuklar neden obez oluyor?
Yağ oranı yüksek, hazırlanması kolay hamburger, cips gibi fastfood türü besinler, çocukların obez olmasını kolaylaştırıyor. Özellikle ailelerinde obezite olan çocuklar, gerek genetik yatkınlık, gerekse beslenme alışkanlıkları nedeniyle daha kolay obez oluyor. Yüksek kalorili besinlerle hazırlanan sofralar, abur cuburun fazla tüketildiği evler, hareketsiz yaşam tarzı olan bu ailelerin çocuklarının obez olma olasılıklarını artırıyor.

Obez çocuklar nasıl tedavi edilir?
2 yaşın altındaki obez çocukların tedavisi
Her ne kadar diyet tedavisi yapılmasa da sorun ciddi boyutlara vardıysa, çocuğun normal beslenmesi değerlendirilir, besin seçiminde veya miktarlardaki hatalar düzeltilir. Çocuğun yeterli ve dengeli bir beslenme alışkanlığına sahip olması sağlanır.

Bu nedenle bebeklik döneminde;

Belirli zamanlara yayılmış, belirli miktarlarda bir beslenme planı uygulanır.
Susuzluk, meyve suyu, süt gibi içecekler yerine, sadece su verilerek giderilir.
Süt, yoğurt, meyve suyu gibi içeceklere şeker, reçel, pekmez, bal gibi ilave besinlerden kaçınılır.
Uzun süreli biberon kullanılmaktan kaçınılır. Yemekler 6-8. aydan itibaren kaşık, bardak gibi gereçlerle yedirilir.
2 yaşından büyük obez çocukların tedavisi
Çocukların diyetle aldıkları enerjinin 1200 kalorinin altına düşmemesine dikkat edilir. Bu kalorinin altındaki diyetler lezzetsiz olmalarının yanında, besleyicilikten de uzak olduğu için çocuklarda büyüme ve gelişme geriliğine yol açar.

Bu nedenle çocukluk döneminde;

Çocuğun tartısı korunur veya ağırlık artışı durdurulur.
Boyunun uzamasına izin verilecek şekilde beslenmeye ağırlık vererek, incelme sağlanır.
Zayıflama, sadece obezitenin yanı sıra tansiyon gibi sağlık sorunları varsa önerilir. Ağırlık kaybı, şişmanlığın derecesine göre ayda 1 ile 3 kilo arasında hedeflenir.
Enerji alımında küçük sınırlamaların yapıldığı diyet tedavisine başlanır. Diyet tedavisindeki yöntem, besin çeşitleri artırılırken, porsiyon ölçüleri azaltılmasıdır.
Çocuğunuzun şeker, bal, pekmez, çikolata, gofret, bisküvi, hamur tatlıları ve dondurma dahil, tüm sütlü tatlılarla beslenmesini sınırlandırın.
Yağ tüketimi azaltın. Etin görünen yağı ile tavuğun derisini çıkartıp, yemeklere daha az yağ koyun ve kızartmalardan kaçının. Yemekleri tencerede, fırında veya ızgarada yapın. Süt, yoğurt ve peynirin yarım yağlı veya yağsız olanını tercih edin. Yağ içeriği fazla olan kuruyemişleri daha az tüketmesini sağlayın.
Hazır meyve suları, kola, gazoz türü içecekler yerine, taze meyve suları, az şekerli kompostoları tercih edin. Çocuklarınıza piyasada satılan diyet ürünlerini vermeyin.
Besleyici değeri düşük, yağ ve tuz oranı yüksek cipslerden özellikle kaçının.
Yemek öğünlerine tüm aile olarak özen gösterin, atıştırmalardan uzak durun.
Çocuğunuzun televizyon ve bilgisayar karşısındaki saatlerini sınırlayarak, daha çok aktivite içinde olmasını sağlayın.
Çocuğunuzun uykusunu tam almasını sağlayın. Uykusunu iyi alamayan kişilerde leptin hormonu daha az üretilir. İştah kontrolünü sağlayan leptin hormonu, karbonhidratlara karşı açlığı da önler.
2-6 yaş arasındaki çocuklar için örnek mönü
Kahvaltı:

1 su bardağı yarım yağlı süt
1 adet yumurta veya 1 kibrit kutusu kadar peynir
3-4 adet zeytin, domates, salatalık
1-2 dilim ekmek

Kuşluk:

1 orta boy meyve

Öğle:

1 porsiyon (1-2 kepçe) etli sebze yemeği
1 porsiyon (1 kepçe) pilav veya makarna
Yarım kase yoğurt (ya da cacık, ayran)

İkindi:

1 orta boy haşlanmış mısır (veya 1 kutu ayran, 1 parça simit, 1 meyve)

Akşam:

2 köfte kadar fırın tavuk
Bol, söğüş halinde sebze ve salata
1 kase yoğurt
1-2 dilim ekmek

Yukarıdaki mönü çocukların boy, ağırlık gibi ölçüleri dikkate alınmadan, standart değerlerle hazırlanmıştır. Yaklaşık 1200-1500 kalori enerji, 40 gram protein ve yeterli oranda vitamin, mineral, posa içerir. Ancak çocuğunuzun metabolizmasına uygun, daha sağlıklı bir mönüyle zayıflaması için mutlaka diyet uzmanına danışmalısınız.

Kaynak : Aydan Atasoy / Beslenme ve Diyet Uzmanı

İlginizi çekebilir

Yağlar (Lipitler)

Yağlar (Lipitler) Organların gelişmesi, vitaminlerin vücutta kullanılması ve vücut ısısının düzenlenmesi için önemli bir besin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!