Anasayfa / Süt Çocuğu / Hastalıklar / Şaşılık ne zaman tedavi edilmeli?

Şaşılık ne zaman tedavi edilmeli?

Şaşılık ne zaman tedavi edilmeli?

3 aylık bebeğin gözlerindeki kayma sürüyorsa, hemen tedaviye başlanmalıdır. Ayrıca bütün bebeklerin 6. ayda ve 2-3 yaş arasında hiçbir sorunu olmasa da göz muayenesi yapılmalıdır. Erken tedavi olan çocukların iyi görme şansı artar.

Gözlerini dünyaya yeni açan bebeklerin çoğu, iki gözünü tek bir noktaya odaklayamaz. Bir gözleri gelen sese veya ışığa doğru bakarken, diğeri hafifçe içeriye veya dışarıya doğru kayar. Bu durumu yadırgamaz, dünyaya uyum sağlamaya çalışan bebeklerin doğası olarak yorumlarız. Peki bu ne kadar doğru? Gerçekten bebekler doğar doğmaz iki gözünü de bir noktaya odaklayabilmeli mi?

Aslında bilgiden çok sezgilerimizle yakaladığımız bu yorum, bir yanıyla doğru. Çünkü bebeklerin göz gelişimleri, doğumdan sonra da devam eder. Görmenin normal düzeye ulaşması ve renk hissinin gelişmesi için aradan 3-4 ay geçmesi gerekir. Eğer bir bebek 3 aylık olduğu halde gözünde hala kayma varsa, hemen bir göz doktoruna danışılmalıdır. Göz gelişimi tamamlandığı halde gözlerdeki kaymanın sürmesi, bebekte şaşılık olabileceğini gösterir.

Şaşılık nedir, nasıl anlaşılır?

Şaşılık yani göz kayması, gözlerin birbirine paralel bakmaması olarak tanımlanabilir. Şaşılık doğuştan olabileceği gibi, daha ileri yaşlarda da ortaya çıkabilir.

Gözlerinde kayma olan bebekleri hemen anlamak mümkün olmayabilir. Çünkü kayma sürekli olmayabilir, bazı durumlarda görülürken, bazı durumlarda bebek normal bakabilir. Fakat gözünde şaşılık olan çocuk, dikkatle yakındaki bir nesneye baktığında, uykusuz, yorgun veya ateşli olduğu zamanlarda gözlerindeki kayma artar. Bazı çocuklar ise güneşten rahatsız olup, tek gözlerini kapar. Güneşte göz kaymaları artan bu çocuklar, daha iyi görebilmek için başlarını bir tarafa doğru eğer.

Şaşılık neden olur?

Genellikle ilk 6 ayda ortaya çıkan şaşılıklara doğumsal şaşılıklar adı verilir. Doğumsal şaşılıkların en sık görülen nedeni, gözleri hareket ettiren kaslarla sinirlerin uyumsuzluğudur. Doğumsal katarakt, tümör ve enfeksiyonlar, ender de olsa doğumsal şaşılıklara yol açabilir. Bu nedenle gözü kayan çocuklara mutlaka göz dibi muayenesi yapılmalıdır.

Bebeklerin 6. ayından sonra başlayan şaşılıklar ise göz bozukluklarından kaynaklanır. Bu yaş grubundaki çocuklarda çoğunlukla hipermetropi, yani yakın görme kusuru vardır. Görme kusuru nedeniyle şaşılık olan çocukların gözlük kullanması, şaşılığı kısmen veya tamamen düzeltir.

Göz tembelliği nedir?

Görme yeteneği, doğumdan 6 yaşına kadar öğrenilerek kazanılır. Herhangi bir hastalık olmadığı halde gözün görmeyi öğrenememesi nedeniyle daha az görmesine, göz tembelliği denir. Çeşitli nedenlerle gözün görmesi engellenirse, görmeyi öğrenemeyen gözdeki tembellik daha da artar. Bu nedenlerin başında şaşılık gelir. Tek gözdeki göz tembelliğinde, ileri derecede göz bozuklukları ve doğumsal katarakt aranır.

Yalancı şaşılık nedir?

Bebeklerin burun köklerinin geniş olması nedeniyle, gözlerinde içe kayma varmış gibi bir görünüm oluşur. Buna yalancı şaşılık denir. Çocuk büyüdükçe, burun kökü daralır ve şaşılık görünümü ortadan kalkar.

Şaşılık tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi, nedenine bağlı olarak ameliyatla, gözlük kullanarak veya tek göz kapatılarak yapılır. Ameliyat olasılığı, pek çok aileyi tedirgin eder. Oysa şaşılığın tedavisi için tek seçenek ameliyatsa, ne kadar erken yapılırsa, çocuk o kadar iyi görür.

Doğumsal şaşılık tedavisi: Tek tedavisi ameliyattır. Ayrıca iki gözle birden görmenin oluşabilmesi için ameliyatın mümkün olduğunca erken yapılması gerekir. Ailelerin en büyük hatası, ameliyatı çocuğun okula başlamasına kadar ertelemesi olur.

Göz bozukluğuna bağlı şaşılık tedavisi: Çocuğun gözlük takması, kaymayı kısmen veya tamamen düzeltir. Görme kusurunun derecesine göre bazen gözlük yetersiz kalabilir. Bu durumda şaşılığın gözlükle düzelmeyen bölümü ameliyatla düzeltilir.

İlginizi çekebilir

Ateşte sınır yükseldi!

Ateşte sınır yükseldi! Vücudun enfeksiyonlarla savaşı sırada yükselen ateş sınırı eskiden 37 ° C olarak …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!