Anasayfa / Beslenme / Şimdi ek besinler zamanı!

Şimdi ek besinler zamanı!

Şimdi ek besinler zamanı!

Bebeğiniz 6 aylık olduysa, ek besinleri sindirmeye hazır demektir. Ek besinlere pirinçle başlayın, ardından yoğurt, sebze püresi gibi sıvı haldeki besinlere geçin.

Doğumdan sonra ailelerin en heyecanlı dönemi, bebeklerinin 6 aylık olup ek gıdalara başlayacakları zamandır. Bebeklerinin büyüdüklerini düşündükleri bu döneme bir an evvel geçebilmek için sabırsızlanırlar. Hatta kimi zaman bekleyemeden, bebeklerine 4 aylıktan itibaren ek besinleri vermeye başlarlar.

Bebeklerin merkezi sinir sistemleri, mide-bağırsak sistemleriyle, böbrekleri, 6 aydan sonra gelişir. Bu nedenle ek besinlere de ancak 6 aydan sonra geçebilirler. Daha erken dönemlerde verilen ek besinler, bebeklerde böbreklerin yükünü artırıp, gaz, ishal gibi sindirim problemlerine yol açabilir.

Ek besinler, daha fazla besine ihtiyaç duyan bebekleri doyurmakla kalmaz, konuşma kaslarının gelişimine de yardımcı olur. Bu arada bebeklerin bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olabilmeleri için anne sütü vermeye de devam edilir.

İlk ek besinler hangileri olmalı?

6 aylık olan bebeğe ilk verilecek besin, pirinç olmalıdır. Kolay sindirilmesi, alerji riski taşımaması ve glutensiz olması nedeniyle ilk önce pirinçten yapılmış muhallebi tercih edilmelidir. Ardından sebze püresi, yoğurt gibi sıvı formdaki diğer besinler gelir.

Anne sütü almayan bebekler, ek gıdalara daha geç alışır. Çünkü annenin beslenme alışkanlıkları ve annesinin sütü dolayısıyla ek besinlere alışan bebek, yeni besinlere daha kolay adapte olur. Formül mamalarla beslenen bebek ise mamanın markası değişmedikçe tadı da değişmediği için, hep aynı tadı arar ve ek besinleri reddeder.

Formül mama ile beslenen bebeklerin ek gıdalara alışmasını kolaylaştırmak için, mamanın kaşıkla verilmesi gerekir. 6 aylıktan önce sadece emme reklefsi olan bebek yiyeceği, diliyle ağzının içinde çeviremez. Hele bir de biberona alıştıysa, ek gıdaları almayı baştan reddeder. Dolayısıyla yemek saatleri adeta bir kabusa dönüşür. Bu durumda bebeklerinin bir türlü doymadığını düşünen anneler, kaşıkla uğraşmak yerine biberon mamasını vererek, sadece kendilerini rahatlatırlar. Bebeğin ek besinlere geçme zamanı geldiğinde, sorun daha da büyüyerek karşılarına çıkar. Biberonun kolaylığına alışan bebekler, ek besinleri daha zor kabul eder.

Bebeğinizin ek besinlere hazır olup olmadığını nasıl anlarsınız?

• Bebek destekle dik oturabiliyorsa,
• Baş ve boyun kaslarını kontrol edebiliyor, başını dik tutabiliyorsa,
• Çiğneme hareketleri yapabiliyorsa,
• Kaşığa doğru uzanıyorsa,
• Doyduktan sonra başını uzaklaştırıyorsa,
• Sizin yediklerinize, tabak, çatalınıza ilgi gösteriyorsa,
• Normal bir beslenmenin sonunda doymuyor, daha fazla süt istiyorsa,
• Gece uykuları tam olmasına rağmen, son dönemlerde gece ortasında açlıkla uyanıyorsa,
• Boy gelişimine göre, ağırlık gelişimi yavaşlama gösteriyorsa, bebeğiniz katı besinlere hazır demektir.

Ek besin dönemleri ve besinler hangileridir?

6. ayda alerji riskine dikkat!

Özellikle ailesinde alerjik hastalığı olan bebeklerde, bazı besinlere karşı alerji gelişebilir. Bu nedenle ek gıdalara çok az miktarda başlayıp, bir sorun olup olmadığını gözlemlemek gerekir. Cildinde bir döküntü, ishal veya karın ağrısı gibi sorunlar olmadıysa, birkaç gün sonra yeniden aynı besin, artırılarak verilebilir. Her besin için bu uygulama yapılmalıdır.

Bu dönemde bebeğe verilecek ek besinlerin çok iyi ezilmiş ve pütürsüz olmaları gerekir.

6-9 ayda, besinler püre kıvamında olmalı

İlk ay, ek besinler iyice ezilmiş, püre kıvamında olmalıdır. Çünkü bu dönemde bebekler mamayı, üst damakları ve dilleri arasında sıkıştırarak yutar. 8. aydan itibaren evde pişirilen yiyeceklere geçilir.

* Bebeğinizin besinlerden yeterince vitamin ve mineral alması için, yemeklerin tanesini kendi suyunda ezerek vermeyi ihmal etmeyin.
* Bebeğinize iyi beslenme alışkanlığı kazandırmak için mama sandalyesini masaya yaklaştırın.
* Bazı içecekleri bardakla içirmeyi deneyin.
* Bebeğinizi çiğneme konusunda cesaretlendirmek için, yiyecekleri küçük lokmalar haline getirin.

9-12 ayda sizin yemeklerinizi iyice sindirebilir

Bu dönemdeki bebekler, sindirim sistemi yeterince gelişmiş olup, sizin yemeklerinizi kolaylıkla sindirebilir.

* 9. aydan itibaren bebeğin kendisinin yemesine izin verin. Desteğinizi de eksik etmeden dağıtıp, dökse bile, kendi yemesi konusunda bir sınırlama getirmeyin.
* Diş çürümelerine karşı, şekerli yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
* Bebeğin artık yemek saatlerini öğrenmeye başladığı zamandır. Bu nedenle aile bireylerinin olumlu yeme davranışları içinde olması gerekir.
* Yemek saatlerinin eğlenceli olmasına özen gösterin.
* Bebekler parmakla yenilen yiyeceklerden hoşlanırlar. Bu nedenle ekmek, patates, köfte, elma, muz gibi yiyecekleri küçük parçalar haline getirin. Fakat boğazına kaçmak gibi olumsuz bir duruma karşı da, yalnız bırakmayın.

Kaynak : Aydan Atasoy / Beslenme ve Diyet Uzmanı

İlginizi çekebilir

Vitaminler

Vitaminler Vücut için gereken bütün aşamalarda yer alan vitaminler, işlevlerini ancak minerallerle birlikte alındığında yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!