Anasayfa / Süt Çocuğu / Büyüme ve Gelişme / Üzüntüsünün üstüne gidin

Üzüntüsünün üstüne gidin

Üzüntüsünün üstüne gidin

Çocuğunuz kaç yaşında olursa olsun, mutlaka üzüntüsünün üstüne gidin ve onunla konuşun. Üzüntüsünü dile getiremeyen çocuk, içine kapanık bir yetişkin olur.

Çocuğunuzun en sevdiği oyuncak kedisinin yemeğin içine düştüğünü ve kedinin ketçapa bulandığını düşünebiliyor musunuz? Küçük bir kıyamet kopar! O, çığlık çığlığa feryadı basıp ağlamaya başladığında, eliniz ayağınıza dolanmış bir halde, teselli etmeye çalışırsınız. “Canım ne olacak, önemli değil…” ya da “Hadi ama gül artık…” gibi cümlelerle, dikkatini başka yönlere kaydırmaya çalışırsınız.

Peki sizin bu çabanıza karşılık cevabı ne olur? Çığlıkların volümünü artırıp, daha da çırpınmak mı? Sakın ona kızmayın!

Bazı günler biz de kendimizi sebepsiz yere mutsuz hissetmiyor muyuz? Böyle zamanlar, çocuklar için çok daha zordur. Çünkü onlar bu mutsuzluklarının geçici olduğunu anlayamaz ve ketçapa bulanmış kedisiyle bir daha oynayamayacağını düşünür. Bu durumun üstesinden gelmek için sevgi dolu bir dinleyici olup, konu sizin için önemli olmasa bile onun acısını paylaşmalısınız. Sakinleştirici cümlelerinize karşı tepki vermesinin tek nedeni, kendisini ciddiye almadığınızı düşünmesidir.

Uzmanlara göre, bu tür durumlarda dikkatini başka yere yönlendirmek, uzun vadede çocuğun ailesine rahatsızlık verdiğini düşünmesine yol açıyor. Ailesini rahatsız etmek istemeyen çocuk, uzun vadede problemlerini içine atıp, duygularını gizlemeye başlıyor.

Gözyaşları aktıktan sonra, sonuna kadar gidin
Gözyaşları bir kez akmaya başlayan çocuk, artık sadece üzüldüğü konuyla ilgilenilmesini ister. Hemen ona sarılın! Üzüntüsünün ne kadar haklı olduğunu anlatıp, acısını paylaştığınızı gösterin. Çocuğun bu üzüntüden kurtulması için, üzüntüyü işlemeli ve içinde kalan her şeyi açığa çıkardıktan sonra, üzüntüden kurtulma aşamasına geçmelisiniz.

Bazen sorunlar peluş kedi kadar kolay açığa çıkmayabilir. Özellikle çocuğunuzun yaşı ilerledikçe bazı sorunlarını size açmadığını hissedebilirsiniz. Eğer konuşmaya yanaşmıyorsa, birlikte yapacağınız bir ‘üzüntü resmi’ veya beraber yaratacağınız ‘üzüntü masalı’, onun endişeleri hakkında önemli ipuçları verir.

İyimser çözümler bulun
Çocukların iyimser bir düşünce tarzına ihtiyacı vardır. Onlara, sorunlarının çözümleri olduğunu göstermeniz gerekir. Bu düşünce tarzı, aynı zamanda problem çözme yeteneklerini de geliştirir. Örneğin yemeğin içine düşen peluş kediyi çamaşır makinesinde yıkayarak, her sorunun bir çözümü olduğunu gösterebilirsiniz.

Farklı yaş gruplarına göre avutma yöntemleri
0-2 yaş: Sizi anlamadığını düşünmeyin. Ağladıkları zaman kucağınıza alıp, yumuşak bir ses tonuyla, avutucu sözler söyleyerek, sakinleştirmeye çalışın.

3-5 yaş: Bu yaş grubunda, iyi bir dinleyici olmak çok önemlidir. Çocuğunuzun üzüntüsünü geçiştirmeye çalışmayın. Ona hak verdiğinizi gösterin. Kendisini dinlediğinizi anlasın. Sonra, çözüm yollarını bulmasına yardımcı olun.

6-11 yaş: Çocuğunuzun problemlerine kulak verin ama asla konuya karışmayın. Çocuğunuzun özgüvenini, ancak problemlerini kendisinin çözmesini sağlayarak geliştirebilirsiniz.

12-16 yaş: Çocuğunuz görünüşte yardım almak istemese de onunla konuşmayı deneyin ama asla zorlamayın.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!