Anasayfa / Yenidoğan / Hastalıklar / Doğumsal boyun eğriliği

Doğumsal boyun eğriliği

Doğumsal boyun eğriliği

Bebeğin boynunun bir tarafındaki kasın kısa olmasından kaynaklanan doğumsal boyun eğriliği, basit germe egzersizleriyle tedavi edilir.

Her 100 doğumdan 1’inde görülen doğumsal boyun eğriliği, boynun bir tarafındaki kasın, diğer taraftakine göre daha kısa olmasından kaynaklanır. Başını, boynunun bir tarafına doğru eğik tutan bebek, çenesini de karşı tarafa doğru yöneltir. Basit germe egzersizleriyle tedavi edilen hastalık, tedavi edilmezse şekil bozukluğuna yol açar.

Boyun eğriliği, tıp dilinde doğumsal tortikollis olarak adlandırılır.

Hastalık neden kaynaklanır?
Doğumsal tortikollisin iki nedeni vardır. Bunlardan birisi kas kaynaklı iken, diğeri bebeğin rahim içindeki kötü pozisyonundan oluşur. Pozisyonel tortikollis adı verilen ve pozisyondan kaynaklanan bu durum, bebek büyüdükçe kendiliğinden kaybolur. Kas kaynaklı doğumsal tortikollis ise tedavi edilmezse, kalıcı şekil bozukluklarına yol açar.

Kas kaynaklı boyun eğriliği
Normal insanların boynunun her iki tarafında yukarıdan aşağıya doğru uzanan bir kas vardır. Karşıdan bakıldığında insanların boyun bölgesine V harfi görünümünü veren bu kasa ‘sternokleidomastoid’ adı verilir. Doğumsal boyun eğriliği olan hastalarda ise bu kasın bir tarafı, diğerine göre daha kısadır.

Doğumsal tortikollis, genellikle bebek 2-8 haftalık olduğunda ortaya çıkar. Bebeğin sternokleidomastoid kasının orta kısmında sert, küçük (zeytin tanesine benzer) bir kitle ele gelir. Zamanla bu kitle ortadan kalkar ve kasın içinde sert bir doku oluşur. Kas dokusunun yerini alan ve fibrozis adı verilen bu sert doku, kasın, diğer tarafa göre kısa kalmasına neden olur.

Tedavisi nasıl yapılır?
Doğumsal boyun eğriliğinin en önemli tedavisi, çocuğa germe egzersizleri yaptırılmasıdır. Doktor tarafından aileye öğretilen bu egzersizlerde, çocuğun başı ve yüzü, etkilenen tarafın aksi yönüne yatırılarak, boynunun gerilmesi sağlanır. Boyun, bu pozisyonda belli bir süre tutulur. Hareket günde 2 kez, belli sayıda tekrarlanır.

Egzersizle birlikte, bebeğin gündelik hayatı da yeniden düzenlenir. Örneğin bebeğin beşiğine veya oyun parkına, onun ilgisini çekebilecek sesli, ışıklı oyuncaklar, başını etkileyen tarafın aksi yönüne yerleştirilir. Bununla birlikte emziği, sevdiği battaniyesi de daima, başını etkileyen tarafın aksi yönünde tutulur.

Egzersizle yapılan tedaviyle, yüzde 90 gibi yüksek bir başarı elde edilir. Buna rağmen doğumsal boyun eğriliği olan çocukların, çocuk cerrahı tarafından uzun dönem izlenmesi gerekir. Çünkü germe egzersizlerine rağmen kastaki fibrozis devam edebilir. Kastaki fibrozis, boyun hareketlerindeki kısıtlılığı artırır ve çocuğun başında veya yüzünde şekil bozuklukları ortaya çıkabilir. Bu durumdaki bir çocuğun 1 yaş civarında ameliyat olması gerekebilir.

Ameliyatta sternokleidomastoid kasının serbestleştirilmesi sağlanır. Boyuna hareket açıklığı kazandırmayı amaçlayan ameliyat, yüzdeki asimetrik gelişimi de engeller. Çocuğun durumuna göre ameliyattan sonra bir süre boyunluk takılabilir.

İlginizi çekebilir

Beşik ölümüne karşı, sırtüstü uyuma

Beşik ölümüne karşı, sırtüstü uyuma Daha çok 6 ayın altındaki sağlıklı bebeklerde görülen beşik ölümleri, …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!