Anasayfa / Yenidoğan / Hastalıklar / İnek sütü alerjisi tedavi edilir mi?

İnek sütü alerjisi tedavi edilir mi?

İnek sütü alerjisi tedavi edilir mi?

Daha çok 2 yaşına kadar görülen inek sütü alerjisi, çocuk büyüdükçe azalır. Diyetten inek sütünün ve süt ürünlerinin çıkartılmasıyla çocuğun alerjisi biter.

Sağlıklı bir bebeğin vücudunun aniden kıpkırmızı olduğunu gören annenin aklına ilk önce alerji gelir. Üstelik de bebeğinin besin alerjisi olduğunu düşünen annenin bu tanısı, çoğu zaman doğru çıkar.

Peki aynı bebeği gören doktorun aklına besin alerjisi ne zaman gelir? En azından ilk önce değil! Muhtemelen bu cevap sizi çok şaşırtacak. Nasıl olur da anne, doktordan daha iyi bilebilir? Çünkü alerjinin belirtisi, cildin kızarması veya kaşınmasıyla sınırlı değildir. Bebekteki kızarıklık başka pek çok hastalığın belirtisi olabilir. Doktorun alerji tanısı koyabilmesi için bebeği daha yakından inceleyip, diğer belirtileri de saptaması gerekir.

Alerji nedir?
Alerjiyi kısaca, aslında zararsız bir maddenin, bazı insanlarda yol açtığı olumsuzluklar olarak tanımlayabiliriz. Geniş bir grup oluşturan alerjik hastalıkların başında, besin alerjisi gelir. Zira insan hayatındaki ilk alerjik belirtiler, 0-2 yaş arasında, besinlere karşı gelişir. Aynı zamanda besine karşı alerjinin en şiddetli olduğu bu dönem, 2 yaşından sonraki çocuklarda giderek azalır. 7 yaşından sonra en seyrek görülen alerji ise besin alerjisidir.

Alerji yapan besinlerin başında, inek sütü, yumurta, deniz ürünleri ve balık, soya, fıstık, domates ve unlu gıdalar gelir.

İnek sütü alerjisi nasıl ortaya çıkar?
Genellikle ilk aylarda, bebeğin inek sütü içeren gıdalarla beslenmeye başlamasından sonra ortaya çıkar. İnek sütü içeren gıda deyince, sadece biberonla inek sütü içmeyi düşünmemek gerek. Günümüzde yenidoğanlar anne sütü almıyorlarsa da doğrudan inek sütü yerine biberon mamasıyla besleniyor. Biberon mamalarının hammaddesi inek sütü olduğu için alerjik bebeklerde, belirtiler hemen ortaya çıkıyor. Alerji hafifse, belirtiler bir süre dikkat çekmeyebiliyor.

Bir başka ilginç nokta ise sadece anne sütüyle beslenen bebeklerde de inek sütü alerjisine rastlamamız. Bu da annenin tükettiği inek sütü veya süt ürünlerinin bebeğe geçmesinden kaynaklanıyor.

İnek sütü alerjisine yönelik 1985-2000 yılları arasında çeşitli araştırmalar yapıldı. Bu araştırmaların bir kısmı her 100 bebeğin 10-20 tanesinde inek sütü alerjisi olduğunu gösterirken, bazısı bu oranın yüzde 2-7,5 arasında olduğunu belirtiyor.

Benim kişisel gözlemime göre ise son yıllarda bu rakamın, en azından benim hasta grubumda giderek yükseldiği şeklinde.

İnek sütü alerjisinin belirtileri nelerdir?
Cilt belirtileri: Vakaların yaklaşık yarısında kızarıklık, kaşıntı, egzama gibi cilt belirtileri görülür.
Mide ve bağırsak belirtileri: Cildin dışında en sık rastlanan mide ve bağırsak belirtileri, kusma, öğürme, geğirme, iştahsızlık, az kilo alma, karın ağrısı, kabızlık, ishal, şiddetli gaz sancısı olarak sayılabilir. Bazı bebeklerde ise geceleri uyumama, kakasında kan görülmesi gibi ilginç belirtiler de görülebilir.
Sindirim sistemi belirtileri: Önemli bağırsak belirtilerinden olan kolik veya gaz sancısı, özellikle ilk 3 ayda annelerin kabusudur. Günde ortalama 3 saat süren ağlama krizlerinin nedeni bilinmez ama bu bebeklerin onda birindeki gaz sancısı, inek sütü alerjisinden kaynaklanır.
Solunum yolu belirtileri: İnek sütü alerjisinin akla en son gelen belirtisi, sadece solunum yollarıyla ilgili olanıdır. Oysa öksürük ve nefes alma güçlüğüyle seyreden bronşiyolitin nedeni, inek sütü alerjisi olabilir.
Kulak burun boğaz belirtileri: Orta kulak iltihabı, bebeklerde en sık görülen enfeksiyonlardandır. Birkaç gün süren burun tıkanıklığını, kulak ağrısı izler ve çoğu zaman bu durum arka arkaya tekrarlanır. Alerji olabileceği akla gelen en son ihtimaldir ama tekrarlayan burun tıkanıklıkları ve orta kulak iltihabının nedeni inek sütü olabilir.
Besin alerjisi tanısı nasıl konur?
Yukarıda sayılan belirtilerden bir veya birkaçının bulunması, bebekte alerji olduğuna işaret edebilir. Belirtilerin gerçekten alerjiden kaynaklanıp kaynaklanmadığı, anne veya bebeğin bakıcısıyla uzun uzun konuşarak anlaşılır. Öncelikle bebeğin beslenmesi mercek altına alınır. Bebeklerin çoğunda belirtiler, biberon mamasına, muhallebiye veya 1 yaş civarında olup süt içmeye başlamasından sonra ortaya çıkar. Bu durumda alerji yaptığından şüphelenilen besin, belirli bir süreliğine diyetten çıkartılır ve bebeğin durumu gözlenir. İyileşen bebeğe, yeniden aynı besin verilir. Böylece besinlerle belirtilerin ilişkisi belirlenerek, hangi besinin alerji yaptığı saptanır. Aslında kan tahlili de yapılabilir. Bebeğin kan örneğinde süte veya besine karşı yükselen IgE adlı bir madde, alerji varlığını gösterebilir. Fakat bazı bebeklerin inek sütü veya herhangi bir besine alerjisi yüksek olduğu halde, kanlarındaki IgE maddesi normal çıkabilir. Dolayısıyla besin testi, kan testinden daha doğru sonuç verir.

İnek sütü alerjisi hangi çocuklarda daha çok görülür?
İnek sütüyle birlikte diğer bütün alerjik hastalıkları belirleyen en önemli faktör, genetiktir. Annesi, babası ve kardeşinde alerjik hastalıklar olan bebeğin alerji riski de yüksek olur.

Anne babasından birinde alerji varsa, bebekteki alerji riski yüzde 30-40 arasındadır.
Hem annesinde hem babasında alerji olan bir bebeğin alerji riski yüzde 60-70’e yükselir.
Kardeşlerden birinde alerji varsa, bebekte alerji görülme olasılığı yüzde 30’dur.
Nasıl tedavi edilir, ne zaman iyileşir?
Nadiren ilaç gerekir. Asıl tedavi, alerji yapan gıdanın diyetten çıkarılmasıdır. Anne sütü alan bebeklerin annelerinin de süt ürünlerini tüketmemesi, mamayla beslenen bebeklerin ise inek sütü proteini içermeyen, daha çok soyalı mamaları tüketmesi önerilir. Keçi sütü alerji yapabileceğinden, son seçenek olmalıdır.

Tedavi gören alerjik bebeklerin yüzde 80’i, 2 yaşına kadar iyileşir. İyileşmeyen bebeklerde 6’şar aylık sürelerle inek sütü içermeyen diyete devam edilir. 5 yaşına gelip de inek sütü alerjisi iyileşmeyen çocuk, neredeyse yok gibidir.

İlginizi çekebilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir

Obezite aile desteğiyle aşılabilir Obez çocuğun tedavisinde diyet yapılmaz. Çocuğun ailesiyle birlikte yaşam ve beslenme …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!