Anasayfa / Inbody VÜCUT ANALİZİ

Inbody VÜCUT ANALİZİ

Inbody Vücut Analizi

Her çocuk, doğumundan itibaren büyüme ve gelişme içinde olur. Önemli olan bu büyüme ve gelişmenin ne kadar sağlıklı olduğudur. Çocuğun bazal metabolizması, dışardan aldığı besinler ve bu besinlerin vücut tarafından nasıl kullanıldığı, onun ne kadar sağlıklı büyüyüp, geliştiğini gösterir.

Muayenehanemizde çocuğun büyüme ve gelişiminin takibi, inbody vücut analiziyle yapılır. 3 yaşını doldurmuş her çocuğun gelişim takibinde inbody vücut analizi kullanılır. Buradaki tek ölçü, çocuğun 30-40 saniye süreyle kıpırdamadan durabilmesidir. Çocuğun canını yakmadan uygulanan inbody vücut analizi, 3 yaş üzeri çocuklar için, dünyada ruhsatlı ve FDA onaylı tek cihazdır.

Vücut analizi, çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesini ölçmenin yanı sıra, bazı hastalıkların da ipucunu verir. Örneğin kilosu hafif artmış bir çocuğun bazal metabolizmasının düşük çıkması tiroid bezinin yavaş çalıştığını gösterebilir. Bazal metabolizması yüksek çıkan bir çocukta ise, tiroid bezinin hızlı çalıştığı düşünülür. Inbody vücut analizi sonucunda problem saptandıysa, çocukta kalıcı bir hasar oluşmadan daha ileri tetkik ve tedaviye geçilir.

 

Inbody vücut analizinde nelere bakılır?

  • Kilo ve boy takibi,
  • Vücuttaki kas gelişimi,
  • Vücut sıvısı, protein, mineral ve vücut yağı,
  • İdeal kas, yağ ve toplam vücut ağırlığı,
  • Beden kitle endeksi, vücut yağ oranı, obezite oranı,
  • Bazal metabolizma hızı hesaplanır.
    Yukarıdaki ölçümlerin sonunda çocuğun vücut gelişim puanı değerlendirilir.
error: Content is protected !!